OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Odštartoval týždeň povedomia o biosimilárnych liekoch

Témou tohtoročnej európskej kampane je zlepšenie prístupu k biosimilárnym liekom a zvrátenie vzniknutej situácie v onkológii.

Odštartoval týždeň povedomia o biosimilárnych liekoch

Foto: Unsplash License

V najbližších 10–15  rokoch vyprší platnosť patentov u ďalších 30 molekúl referenčných biologických liekov, ktoré otvoria dvere vývoju ich biosimilárnych alternatív v doterajších, ale aj nových terapeutických oblastiach, vrátane vzácnych ochorení. Rastúcou príležitosťou pre pacientov a zdravotné systémy v Európe bude tak vstup viac ako 100 nových biosimilárnych liekov do roku 2030.

Bude úlohou tvorcov zdravotnej politiky i na Slovensku, aby podporou súťaže a lepšieho využívania biosimilárnych liekov zabezpečili spravodlivý prístup k novým liečebným postupom pre všetkých pacientov, ako aj napomohli k zlepšeniu dostupnosti liekov pre pacientov v SR.

Týždeň povedomia o biosimilárnych liekoch

Biosimilárne lieky predstavujú obrovskú príležitosť poskytnúť výrazne lepší prístup k novým terapiám miliónom európskych pacientov. Aj o tom bude hovoriť nadchádzajúci osvetový Týždeň povedomia o biosimilárnych liekoch (13.-17.11.2023).

Osvetovú akciu vyhlasuje Asociácia pre generické a biosimilárne lieky GENAS a pridáva sa tak ku globálnej iniciatíve Global Biosimilar Week, ktorá je organizovaná Medzinárodnou asociáciou pre generické a biosimilárne lieky IGBM. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o významnom, zdravotníctvo meniacom vplyve biosimilárnych liekov. Témou tohtoročnej európskej kampane je zlepšenie prístupu k biosimilárnym liekom a zvrátenie vzniknutej situácie v onkológii.

Od roku 2006, kedy Európska lieková agentúra EMA schválila prvý biologicky podobný (biosimilárny) liek v EÚ, priniesli biosimilárne lieky 1 milión paciento–rokov liečby s pozitívnymi skúsenosťami. Doterajšia prax navyše ukazuje, že biosimilárne lieky významne zlepšujú prístup pacienta k vysoko kvalitnej biologickej liečbe. Nielenže môže byť oveľa viac pacientov liečených biologickou liečbou, ale skracuje sa aj čakacia doba na liečbu.

Biosimilárne lieky nie sú pre slovenských pacientov novinkou. „Najviac skúseností s biosimilárnymi liekmi majú na Slovensku pacienti s onkohematologickými ochoreniami, s diabetom, zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu a reumatickou artritídou,“ uviedla Terézia Szádocka, prezidentka Asociácie GENAS. Napríklad biologicky podobné monoklonálne protiláty sa na Slovensku používajú od roku 2013.

Výzva pre vládu

Spravodlivý prístup k liekom a udržateľný zdravotný systém zostávajú výzvou pre mnohé európske vlády. Viaceré faktory ako narastajúca starnúca populácia, zvýšená záťaž chronickými ochoreniami a zvýšené náklady na liečbu pacientov, sú dôvodom tlaku na rozpočty zdravotníctva v celej Európe. V tomto kontexte biosimilárne lieky zohrávajú kľúčovú úlohu v podpore farmaceutických inovácií, a tým, že prinášajú konkurenciu, prispievajú k dostupnosti, udržateľnosti a cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti.

„Je vo verejnom záujme podporovať čo najrýchlejší vstup a lepšie využívanie biosimilárnych liekov na našom trhu v prospech zlepšenia prístupu k liekom pre všetkých pacientov,“ apelovala Szádocka. Zvyšovanie konkurenčného tlaku v podobe spravodlivej súťaže vedie okrem prínosu pre pacientov, pre ktorých je dostupnosť biologickej liečby obmedzená, pretože prostriedky zdravotného systému sú limitované a náklady na tieto lieky stále rastú, aj ku generovaniu zdrojov na reinvestície do zdravotného systému.

Podľa Szádockej „Slovensko patrí ku krajinám so stúpajúcim podielom spotreby biosimilárnych liekov, ale v medzinárodnom porovnaní zostáva stále podpriemerný“.

Po nedávnom stretnutí asociácie GENAS so slovenskými zdravotníckymi expertami poslal Adrian van den Hoven, generálny riaditeľ asociácie Medicines for Europe (MfE) výzvu slovenským politikom: „Vyzývame slovenskú vládu, aby zosúladila svoje kroky s farmaceutickou stratégiou EÚ a prioritne sa zamerala na také politické zásahy, ktoré zvýšia využitie generických a biosimilárnych liekov, ktoré zaručia dlhodobo udržateľný systém zdravotnej starostlivosti a zabezpečia dodávky liekov pre všetkých slovenských pacientov“.

Lieková politika by mala podporovať intenzívnejšie používanie biosimilárnych liekov v lekárskej praxi i v prospech pacientov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko  - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií?  Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance. Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 zistíte, aké šance máme na to, aby sme sa stali úspešnou a modernou krajinou, ako aj to, čo preto musíme urobiť.

Vo zvolenskej nemocnici sa narodili dvojičky prirodzeným pôrodom

Vo zvolenskej nemocnici sa narodili dvojičky prirodzeným pôrodom

Každá mamička si praje, aby pôrod jej bábätka bol nielen bezpečný, ale aby sa z neho stal aj nezabudnuteľný celoživotný zážitok. Pozitívny pôrodný príbeh si zo zvolenskej pôrodnice odniesla aj pani Lucia, ktorej sa splnil sen o prirodzenom pôrode dvojičiek.

Agel pokračuje v investíciách. Zvolenská nemocnica zrekonštruovala fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Agel pokračuje v investíciách. Zvolenská nemocnica zrekonštruovala fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Pred rekonštrukciou tvorilo fyziatricko-rehabilitačné oddelenie chodba s oddelenými pracoviskami, po rekonštrukcii ju nahradil otvorenejší model s čakárňou.