OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu o hospodárení zdravotných poisťovní. Zmieňuje sa aj obavách z výplaty ziskov.

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Foto: Unsplash License

Úrad pre dohľad dnes (10.11.) zverejnil tlačovú správu, podľa ktorej všetky tri zdravotné poisťovne majú k 30. 9. 2023 dostatočnú likviditu. „Všetky tri zdravotné poisťovne boli ku koncu tretieho štvrťroka platobne schopné; svoje záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti si plnili v zákonných lehotách,“ píše úrad. 

Ku koncu septembra všetky tri poisťovne síce vykázali záporný hospodársky výsledok, no ministerstvo zdravotníctva na čele s vtedajším ministrom Michalom Palkovičom dofinancovalo sektor sumou vo výške 316 miliónov.

Na čo reflektuje aj úrad vo svojej správe: „Dofinancovanie sektora prostredníctvom navýšenia platby za poistencov štátu vo výške 25 % z celkovej sumy 316 miliónov eur výrazne zlepšilo likviditu štátnej VšZP, štátna poisťovňa má však naďalej záporné vlastné imanie“.

„Úrad v tejto súvislosti upozorňuje na potrebu prijatia účinných opatrení zo strany vlády, aby tieto zdroje, ktorú sú určené výhradne na zdravotnú starostlivosť, neskončili budúci rok vyplatením ziskov akcionárom súkromných zdravotných poisťovní. ZP Dôvera má naakumulované zdroje takmer 200 mil. eur, kým štátna poisťovňa ich má záporné vo výške – 67 mil. eur,“ uvádza ÚDZS.

Dofinancovanie sektora a hospodárenie zdravotných poisťovní

Keďže ide o postupné uvoľňovanie zdrojov zdravotným poisťovniam, oslovili sme analytika Martina Smatanu, aby popísal, aká je aktuálna situácia s hospodárením poisťovní a ako túto situáciu ovplyvnilo spomínané dofinancovanie. Zároveň, aké sú odhady s hospodárením poisťovní na konci roka, a teda, či sa môžu poisťovne ocitnúť v strate.

Podľa jeho slov „aj keď to tak zo správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemusí na prvý pohľad vyplývať, hospodársky výsledok všetkých zdravotných poisťovní sa ku koncu roka očakáva buď pozitívny alebo niekde na úrovni štatistickej odchýlky od vyrovnaného hospodárenia“.

Smatana podotkol, že prezentované čísla totiž hodnotia hospodárenie poisťovní ku koncu septembra roku 2023.

„Práve v tento mesiac sa na základe zlých výsledkov všetkých poisťovní rozhodlo, že je potrebné rezort dofinancovať. Dofinancovanie vo výške 316 miliónov aj bolo schválené v septembri, ale vyplatenie sa rozdelilo do mesačných platieb až do konca roka. Preto, v septembri, napriek schválenej sume 316 miliónov, „videli“ poisťovne len jednu časť tejto sumy. Je preto logické, že sa dofinancovanie nemohlo prejaviť na zlepšených výsledkoch poisťovní,“ vysvetlil Smatana.

Podľa neho ak sa vyplatí celá schválená suma a výdavky nebudú výrazne odlišné od predikovaných hodnôt, hospodárenie zdravotných poisťovní bude ku koncu roka vyrovnané až pozitívne. „Treba ale poznamenať, že je pravda, že štátna zdravotná poisťovňa zaznamenala posledné mesiace jemný výpadok na príjmoch od ekonomicky aktívnej časti populácie, čo spôsobuje, že ani po dofinancovaní nemusí mať vyrovnaný hospodársky výsledok. Aj v pesimistickom scenári sa však predpokladá kladné vlastné imanie ako aj viac ako 220 miliónový zostatok na účte štátnej poisťovne,“ komentoval Smatana.

Situácia je podľa jeho slov stabilizovaná a mediálna „panika“ bola zbytočná a pramení primárne z nepochopenia procesu dofinancovania a prezentovaných údajov v správe Úradu pre dohľad.

Zákon definuje maximálnu výšku zisku

V súvislosti s dofinancovaním úrad vo svojej správe tiež uvádza, že „počas rokovaní o tejto dodatočnej štátnej pomoci úrad vyjadril obavy, že najmä v prípade ZP Dôvera tieto zdroje môžu byť použité na výplatu zisku.“

V reakcii na obavy ÚDZS, že najmä v prípade ZP Dôvera môžu byť zdroje z dofinancovania v budúcom roku použité na výplatu zisku, zdravotná poisťovňa Dôvera pre TASR deklarovala, že všetky zdroje použije na úhradu zdravotnej starostlivosti pre jej poistencov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. hovorca@udzs-sk.sk11.11.2023 (12:51)
    Vážená redakcia, predplatitelia a predplatiteľky, ako je podrobne vysvetlené v tlačovej správe na linku nižšie, obavy úradu nemajú žiadny súvis s tvorbou novych ziskov po 1.1.2023 ale s tým, že štatutárny orgán namiesto zníženia hodnoty aktív o viac ako 100 mil. eur, ku koncu roka 2022 navýšil zdroje na účte nerozdelených ziskov až na sumu 175 mil. eur. Vyplateniu týchto ziskov žiadna legislatíva v súčasnosti nebráni. Pre další nezávislý pohľad odporúčame oslovit kvalifikovaného audítora. https://www.udzs-sk.sk/wp-content/uploads/2023/11/vsetky-tri-zdravotne-poistovne-maju-k-30-9-2023-dostatocnu-likviditu-urad-vzhladom-na-absenciu-financneho-dohladu-apeluje-na-zmeny.pdf

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Asi v máloktorej oblasti života na Slovensku sa mantra ekonómov, že žijeme vo svete neobmedzených túžob ale obmedzených zdrojov, prejavuje tak výrazne, ako v zdravotníctve.

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Roky 2002-2006 boli pre záchrannú zdravotnú službu kľúčové. V tom čase boli prijate reformné zákony, ktoré umožnili modernizáciu fungovania systému záchrannej zdravotnej služby.

Je čas na očkovanie proti chrípke. Vďaka poslancom si na očkovanie v lekárňach ešte počkáme

Je čas na očkovanie proti chrípke. Vďaka poslancom si na očkovanie v lekárňach ešte počkáme

V lekárňach bude od budúceho roka možnosť očkovať sa proti chrípke. Veta, ktorá pred niekoľkými mesiacmi rezonovala v médiách, a ktorá navodzuje dojem, že od 1. januára 2024 sa budeme môcť zaočkovať v lekárni. Je to naozaj tak?