OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Roky 2002-2006 boli pre záchrannú zdravotnú službu kľúčové. V tom čase boli prijate reformné zákony, ktoré umožnili modernizáciu fungovania systému záchrannej zdravotnej služby.

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

©AGEL Merea

Zvýšili sa kapacity systému, zjednotili organizačné a riadiace procesy a na Slovensku začali operovať viacerí poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby.

Dobiehanie netrvalo dlho

Obdobie, kedy sme dobiehali najvyspelejšie západné systémy v kvalite, dostupnosti vyjadrenej v dojazdových časoch, však netrvalo dlho. Postupne sme začali stagnovať, kým západné krajiny a naši susedia napredovali.

Reforma záchrannej a dopravnej zdravotnej služby sa však nedá realizovať bez kvalitných vstupných dát. Práve absencia merania efektívnosti systému a kvality poskytovanej prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti, patrí medzi hlavné problémy systému poskytovania záchrannej zdravotnej služby.

OSN na obzore

01.01.2024 sa má spustiť proces optimalizácie siete nemocníc. Jej úspech bude záležať aj na efektívnom prevádzkovaní záchrannej a dopravnej zdravotnej služby. Práve tieto služby, totiž majú spolu zabezpečovať cestu pacienta, teda jeho prepravu z miesta A na miesto B. Ergo z domu alebo z miesta, odkiaľ pacient potrebuje zabezpečiť svoju prepravu k poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, alebo prevoz z jednej nemocnice do druhej.

Aj v tejto súvislosti organizuje spoločnosť AGEL Merea v dňoch 23-14.11.2023 medzinárodnú konferenciu, ktorá sa zameriava práve na problematiku záchrannej a dopravnej zdravotnej služby.

Konferencia sa uskutoční za účasti spíkrov z viacerých krajín EÚ, ktorí na konferencii predostrú inšpiratívne prvky fungovania záchrannej a dopravnej zdravotnej služby.

Prezidentom konferencie Nové výzvy pre zdravotnú službu je MUDr. Jozef Karaš, MPH, MSc., ktorý pre ozdravme.sk uviedol: ,,po prvýkrát v histórii Slovenska, v novembri 2023 organizujeme v Bratislave konferenciu, ktorá sa bude venovať čisto problematike systému organizácie, riadenia, financovania a najmä trendom vývoja v záchrannej zdravotnej službe.“

Medzi hlavné témy konferencie patrí Organizácia systému ZZS v Európe, Nové trendy a technológie, Vzdelávanie a kompetencie personálu v ZZS, Organizačné, ekonomické a právne aspekty.

Moderátorom konferencie bude Tomáš Szalay.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Asi v máloktorej oblasti života na Slovensku sa mantra ekonómov, že žijeme vo svete neobmedzených túžob ale obmedzených zdrojov, prejavuje tak výrazne, ako v zdravotníctve.

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu o hospodárení zdravotných poisťovní. Zmieňuje sa aj obavách z výplaty ziskov.

Je čas na očkovanie proti chrípke. Vďaka poslancom si na očkovanie v lekárňach ešte počkáme

Je čas na očkovanie proti chrípke. Vďaka poslancom si na očkovanie v lekárňach ešte počkáme

V lekárňach bude od budúceho roka možnosť očkovať sa proti chrípke. Veta, ktorá pred niekoľkými mesiacmi rezonovala v médiách, a ktorá navodzuje dojem, že od 1. januára 2024 sa budeme môcť zaočkovať v lekárni. Je to naozaj tak?