OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Albánsko obmedzilo zákonom odchod mladých lekárov do zahraničia

V snahe zastaviť odliv mladých lekárov do zahraničia Albánsko zaviedlo legislatívu, podľa ktorej absolventi medicíny budú musieť pracovať vo svojej krajine až päť rokov alebo dovtedy, kým nezaplatia školné.

Albánsko obmedzilo zákonom odchod mladých lekárov do zahraničia

Foto: Unsplash License

Balkánska krajina, ktorá patrí k najchudobnejším v Európe, nemôže konkurovať platom a pracovným podmienkam v Nemecku alebo Taliansku, kam odchádza mnoho mladých albánskych lekárov. Albánsko teda prišlo s legislatívou, ktorá obmedzení odchod absolventov medicíny do zahraničia.

Nesúhlas študentov

Zákon vstúpil do platnosti od 1. októbra. Ako informuje agentúra AFP, študenti odvtedy žiadajú jeho zrušenie a obrátili sa aj na Ústavný súd, ktorý by o ich žalobe mal rozhodnúť v najbližších týždňoch. Zorganizovali i protesty pred ministerstvom školstva a Lekárskou fakultou Tiranskej univerzity.

Legislatívu označujú za protiústavnú, podľa nich jednak porušuje základné ľudské práva týkajúce sa slobody pohybu a jednak ich tiež pripravuje o možnosť vzdelávať sa v zahraničí.

„Nový zákon porušuje právo študentov slobodne si vybrať, kde chcú pracovať,“ povedal pre agentúru študent piateho ročníka Reant Kullaj. Podľa jeho slov sú študenti motivovaní zostať v krajine, ale nemožno ich k tomu prinútiť.

Študent šiesteho ročníka medicíny Kristi Tata povedal, že sa cíti „rozpoltený medzi dvoma láskami: špecializovať sa v zahraničí a potom sa vrátiť do Albánska, alebo pracovať v krajine.“ Pred svojím výberom čaká na rozhodnutie Ústavného súdu.

Štatistiky v neprospech Albánska

Zatiaľ čo Nemecko má 4,5 lekára na 1000 obyvateľov, tak Albánsko má len 1,9. Podľa údajov je to jeden z najnižších pomerov v Európe.

Podľa Federácie albánskych lekárov v Európe v poslednom desaťročí krajinu s 2,8 miliónmi obyvateľov opustilo viac ako 3-tisíc lekárov, pričom minimálne 1 000 z nich pracuje v Nemecku.

Podobné problémy majú i iné zdravotnícke profesie. Podľa národnej asociácie zdravotných sestier opustilo Albánsko za posledné štyri roky najmenej 16-tisíc zdravotných sestier a opatrovateľov.

Tento rok sa počet mladých ľudí hlásiacich sa na štúdium ošetrovateľstva opäť zvýšil, uviedol Gevio Tabaku, ktorý prevádzkuje portál UAlbania s údajmi o zápisoch na univerzity. Podľa neho to ukazuje, že títo študenti chcú využiť diplom ako pas.

Albánsko nemôže zásobovať Nemecko lekármi, reagoval premiér

Nie všetci ale zdieľajú názory študentov medicíny. Profesorka lekárskej fakulty Najada Como uviedla, že zákon zameraný na obmedzenie odchodu mladých lekárov nie je obmedzujúci. „Pracovať niekoľko rokov v meste, na dedine, slúžiť svojej krajine, svojmu ľudu, je pre lekára to najkrajšie,“ uviedla.

V septembri premiér Edi Rama vyhlásil, že Albánsko „nemôže zásobovať Nemecko lekármi“. Ako tiež povedal: „My ich platíme, my ich pripravujeme – a Nemecko si ich berie“.

Špecializované agentúry inzerujú lepšie pracovné príležitosti v zahraničí, čím sa dilema študentov prehlbuje. Ako uvádza agentúra AFP, jeden z inzerátov sľubuje: „zaručenú prácu a zmluvu v najväčších nemeckých nemocniciach, možnosť vybrať si mesto a miesto výkonu práce v 2000 mestách po celom Nemecku. Mzda od 2 800 do 3 900 eur mesačne“.

„Kariérne príležitosti podľa všetkých európskych štandardov,“ hlása ďalší.

Lepšie pracovné podmienky

V krajine s priemerným platom mladého absolventa vo verejnom sektore 1000 eur mesačne sú také ponuky lákavé.

Študenti však tvrdia, že viac ako plat sú pre ich zotrvanie v Albánsku kľúčové lepšie pracovné podmienky.

„Odchod zďaleka nie je riešením,“ povedala Leada Tase, stážistka na oftalmológii v Univerzitnej nemocnici v Tirane. „Albánsko potrebuje lekárov a najdôležitejšie je trvať na zlepšení podmienok potrebných na to, aby sme mohli vykonávať svoju profesiu čo najlepšie,“ dodala.

Agentúra AFP zároveň podotýka, že Nemecko od 1. novembra zavádza nový imigračný systém pre pracovníkov z krajín mimo Európskej únie, teda i Albánsko. Takzvaná „Chancenkarte“ pre ľudí s potenciálnou pracovnou zmluvou, a nie trvalou pracovnou zmluvou, by mohla zavážiť pri rozhodovaní pracovať v zahraničí.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko  - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií?  Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance. Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 zistíte, aké šance máme na to, aby sme sa stali úspešnou a modernou krajinou, ako aj to, čo preto musíme urobiť.

Vo zvolenskej nemocnici sa narodili dvojičky prirodzeným pôrodom

Vo zvolenskej nemocnici sa narodili dvojičky prirodzeným pôrodom

Každá mamička si praje, aby pôrod jej bábätka bol nielen bezpečný, ale aby sa z neho stal aj nezabudnuteľný celoživotný zážitok. Pozitívny pôrodný príbeh si zo zvolenskej pôrodnice odniesla aj pani Lucia, ktorej sa splnil sen o prirodzenom pôrode dvojičiek.

Agel pokračuje v investíciách. Zvolenská nemocnica zrekonštruovala fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Agel pokračuje v investíciách. Zvolenská nemocnica zrekonštruovala fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Pred rekonštrukciou tvorilo fyziatricko-rehabilitačné oddelenie chodba s oddelenými pracoviskami, po rekonštrukcii ju nahradil otvorenejší model s čakárňou.