OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komentár Tomáša Szalaya (SaS): Ministerku Dolinkovú čaká stret kapitalizmu, socializmu a za rohom postávajú veksláci

Aká bude Zuzana Dolinková ministerka? Predpovede sú veľmi ťažké, obzvlášť keď sa týkajú budúcnosti.

Komentár Tomáša Szalaya (SaS): Ministerku Dolinkovú čaká stret kapitalizmu, socializmu a za rohom postávajú veksláci

©Facebook Tomáš Szalay

Napriek tomu sa pokúsim sformulovať reálne očakávania od novej šéfky rezortu zdravotníctva, nominantky strany Hlas, Zuzany Dolinkovej.

O tom, kto Zuzana Dolinková nie je

Najprv k tomu, kým Dolinková nie je. Zuzana Dolinková nie je lekárka. Pre rezort to nie je novinka - Drucker taktiež nie je lekár, a ešte pred ním vytvorila precedens Zuzana Zvolenská. Dolinková je podobne ako Zvolenská doktorka práv. Sektor je konzervatívny a na nezdravotníkov v riadiacich funkciách hľadí pomedzi prsty.

Na druhej strane, problémy sú také veľké, že toto hrá stále menšiu úlohu. Ale určite vytknú Dolinkovej každú klinickú nepresnosť. Ako nelekárka bude potrebovať mať po svojom boku lekára, bude sa jej lepšie komunikovať.

Zuzana Dolinková nie je smerák - do Hlasu prišla z Druckerovej Dobrej voľby. To vyvoláva opatrnú nádej na slušnosť v zdravotnej politike. S nostalgiou spomínam na Druckerove projektové riadenie; veci by sa na ministerstve mohli zase začať riadiť štruktúrovane a koordinovane. Lebo dnes tam vládne anarchia, ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Ak by boli do projektových tímov prizvaní ľudia z praxe, pomohlo by to vecne i komunikačne.

A do tretice, Zuzana Dolinková nie je majsterka sveta, a vie to. Počas kampane som mal príležitosť byť s ňou v diskusii možno 40-krát. Hľadala prieniky v našich programoch, odvolávala sa na odborný konsenzus, nevykresľovala utopické vízie. Vládny bavorák môže zamávať s kýmkoľvek, ale aspoň nateraz sa Dolinková snaží obklopiť profesionálmi a renomovanými odborníkmi.

Zo svojho pôsobenia vo Zväze ambulantných poskytovateľov si odniesla znalosť problémov ambulantného sektora. Pomáhala presadzovať jeho záujmy - pričom ide o súkromných poskytovateľov. Nepredpokladám preto, že by Dolinková aktívne presadzovala zoštátňovanie zdravotníctva. Ak by k tomu bola tlačená zvonku, môže použiť najsilnejšiu zbraň, ktorú má ministerstvo k dispozícii: byrokratickú neschopnosť.

Darmo však Dolinková rozumie ambulanciám, keď hlavný problém ministerstva sú štátne nemocnice. Beznádejne sa zadlžujúce, s obrovským investičným dlhom.

Zo silného lídra sa stal predseda parlamentu

V kampani bol Dolinkovej odpoveďou silný líder (rozumej Pellegrini) v kresle premiéra, pre ktorého je zdravotníctvo premiérskou témou. A pochopiteľne, priazeň ministra financií (rozumej Šaško).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Po zrušení štandardu o transsexualizme môže nasledovať len opätovné vyhlásenie homosexuality za chorobu. Ani to však Pellegrinimu nemusí stačiť.

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa trvale zaoberá sledovaním činností VÚC a to vo všetkých segmentoch a preto na neprekvapila ich aktivita. Súčasne sme museli byť súčinní pri dokladaní podkladov pre šetrenie NKÚ. Prácu NKÚ považujem za dôležitú a z ich zistení a odporúčaní by sme mali vyvodiť opatrenia.