OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komunitní lekárnici získajú prístup k záznamom všeobecných lekárov

Podľa anglickej Národnej zdravotnej služby (NHS England) by mali od januára budúceho roka komunitné lekárne získať prístup k záznamom o pacientoch od všeobecných lekárov. Systém im má umožniť tieto záznamy i aktualizovať.

Komunitní lekárnici získajú prístup k záznamom všeobecných lekárov

Foto: Unsplash License

V závislosti od rokovaní môžu komunitní lekárnici získať prístup k liekom, klinickému vyšetreniu a informáciám o pozorovaní prostredníctvom GP Connect. Počas konferencie The Pharmacy Show to povedala vedúca digitálnej primárnej starostlivosti pre komunitné lekárne v NHS England Tahmina Rokib.

Ako informuje The Pharmaceutical Journal, GP Connect je digitálna služba NHS, ktorá umožňuje autorizovanému klinickému personálu prezerať si a zdieľať klinické informácie a dáta všeobecných lekárov medzi rôznymi IT systémami.

Kódované informácie a prístup ku klinickým záznamom

V rámci integrácie prvej fázy budú komunitní lekárnici môcť aktualizovať klinické záznamy pacientov prostredníctvom svojich lekárenských systémov.

„IT systém lekárne pošle kódovanú správu do systému všeobecného lekára. Takže nie sú to dáta v e-maile alebo v PDF, ale sú to zakódované informácie, ktoré budú totožné s dátami, ktoré ako keby napísal všeobecný lekár alebo niekto v jeho ambulancii,“ vysvetlila Rokib.

Keď je takáto kódovaná správa odoslaná do ambulancie všeobecného lekára, vstúpi do štandardizovaného pracovného postupu. Pričom niekto v danej ambulancii bude musieť túto správu vybaviť. To znamená, keď dotyčná osoba potvrdí, že ide o správneho pacienta a chce danú správu prijať, tak podrobnosti správy sa stanú súčasťou pacientovho záznamu u všeobecného lekára.

Implementácia prvej fázy pomôže, že systém bude fungovať aj ako súčasť služby pre kontrolu krvného tlaku v komunitných lekárňach a antikoncepčnej služby.

„Otvorí to dvere tomu, čo budú môcť lekárne v budúcnosti robiť. Prístup ku klinickým záznamom totiž obmedzuje lekárne už dlhý čas,“ uviedla Rokib.

V súvislosti s obmedzeniami digitálnej služby Rokib uviedla: „Informácie GP Connect, ku ktorým budete mať prístup, sú len tak dobré, ako to, čo všeobecný lekár zaznamenal vo svojom systéme. Nemusia teda zachytiť napríklad lieky, ktoré boli predpísané pacientovi v sekundárnej starostlivosti alebo špecializovanej ambulancii,“ uviedla.

Lekárnikom služba poskytne istotu

„Služba GP Connect umožní lekárnikom nahliadnuť priamo do záznamu všeobecného lekára tak, aby videli výsledky testov a pozorovaní pacientov,“ vyzdvihla Anne Joshua, vedúca oddelenia lekárenskej integrácie v NHS England.

Prístup k záznamom praktických lekárov prostredníctvom GP Connect tak podľa nej poskytne lekárnikom najlepšiu klinickú istotu ohľadom aktivít súvisiacich s podporou pacientov s dlhodobými problémami.

Podľa Jamesa Daviesa, riaditeľa Kráľovskej farmaceutickej spoločnosti (Royal Pharmaceutical Society, RPS) pre Anglicko, umožniť všetkým lekárnikom prístup ku klinickým záznamom a ich aktualizáciu je kľúčové pre optimalizáciu pracovnej sily v oblasti zdravotníctva a starostlivosti, zníženie nerovností v oblasti zdravia a zlepšenie starostlivosti o pacientov.

„S novou generáciou lekárnikov nezávislých od predpisujúcich lekárov je najvyšší čas, aby vláda urýchlila zavedenie prístupu na čítanie a zápis k záznamom pacientov pre všetkých lekárnikov,“ uviedol Davies.

Rozšírenie služby

V rámci druhej fázy by mali lekárnici získať prístup k informáciám o alergiách pacientov, konzultáciám všeobecných lekárov a očkovaniach.

Implementácia GP Connect do komunitných lekární tvorí časť plánu obnovy prístupu k primárnej starostlivosti, ktorý bol zverejnený v máji 2023. Jeho súčasťou sú investície vo výške 645 miliónov libier do komunitných lekární počas nasledujúcich dvoch rokov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerské opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej služby

Ministerské opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej služby

Na základe výsledkov analýzy rezort zdravotníctva pripravil opatrenie, ktoré určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby.

Lekárska fakulta v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Lekárska fakulta v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Okrem testu z biológie a chémie pribudne test všeobecných študijných predpokladov.

Červená stužka pripomína dôležitosť boja proti šíreniu HIV a jej pripnutím vyjadrujeme podporu tým, ktorí s ochorením žijú

Červená stužka pripomína dôležitosť boja proti šíreniu HIV a jej pripnutím vyjadrujeme podporu tým, ktorí s ochorením žijú

Svetový deň boja proti AIDS, ktorý si každoročne pripomíname prvého decembra, sa usiluje vyjadriť podporu ľuďom s HIV/AIDS.