OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Životná výzva budúcej ministerky Zuzany Dolinkovej

Dnes je jasné, že sa novou ministerkou zdravotníctva stane expertka strany Hlas-SD Zuzana Dolinková. Samozrejme, najskôr ju do funkcie musí spolu s celou vládou menovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Životná výzva budúcej ministerky Zuzany Dolinkovej

©Archív Zuzana Dolinková

  • Komentáre |  18.10.2023 |  Šimon Jeseňák

Dolinková nastupuje na čelo rezortu, ktorý je v rozklade a notoricky podfinancovaný. Pre jej úspech a prežitie bude niekoľko kľúčových vecí. No rozhodujúci bude jej vzťah s Robertom Ficom, Petrom Pellegrinim a budúcim ministrom financií, ktorým sa má stať Ladislav Kamenický.

Ak Dolinkovú v jej práci na ministerstve zdravotníctva podporia títo traja muži, bude mať šancu uspieť. Zuzana Dolinková bude musieť podnikať nepopulárne kroky, pre ktoré bude nutné nájsť politickú podporu. Práve tá jej môže zlomiť väz. Jej predchodkyňa Andrea Kalavská nemala podporu Roberta Fica, ktorý jej vlajkovú loď: stratifikáciu, verejne zarezal bez mihnutia oka.

V prípade, ak sa Dolinková pokúsi spraviť nepopulárne kroky, no nebude mať pre ne podporu, tak nebude jej politická kariéra o nič dlhšia, ako bola kariéra Kalavskej.

Už čoskoro sa zrejme dozvieme mená štátnych tajomníkov, ktoré si Zuzana Dolinková na ministerstvo prinesie. Už na základe týchto nominácií budeme vedieť odhadnúť, do akej miery bude Dolinková pri svojom rozhodovaní o nomináciách autonómna a aká je jej politická sila.

Rovnako už o niekoľko týždňov uvidíme, či bol program strany Hlas-SD pre zdravotníctvo marketingom alebo sľubom, ktorý hodlá Dolinková naplniť. Hlas vo svojom predvolebnom programe totiž navrhol masívne zvýšenie platby za poistencov štátu, ktorá by mala byť vo výške minimálnych odvodov SZČO.

Ak je tento sľub reálny, musí sa to odzrkadliť už v najbližšom rozpočte pre rok 2024. Iste, verejné financie sú zdecimované rozpočtovým diletantizmom minulých vlád, no ak chce Dolinková dofinancovať sektor - čo opakovane deklarovala na všetkých konferenciách či okrúhlych stoloch - tak zvýšenie platby za poistencov štátu je pre Dolinkovú povinnou jazdou ale aj testom jej politických zručností.

A samozrejme v priamom prenose uvidíme, či Dolinkovú podporia aj Fico, Pellegrini a Kamenický.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Po zrušení štandardu o transsexualizme môže nasledovať len opätovné vyhlásenie homosexuality za chorobu. Ani to však Pellegrinimu nemusí stačiť.

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa trvale zaoberá sledovaním činností VÚC a to vo všetkých segmentoch a preto na neprekvapila ich aktivita. Súčasne sme museli byť súčinní pri dokladaní podkladov pre šetrenie NKÚ. Prácu NKÚ považujem za dôležitú a z ich zistení a odporúčaní by sme mali vyvodiť opatrenia.