OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Komentár Martina Vlachynského: Ministerka číslo 21

Rýdzo slovenské samostatné ministerstvo zdravotníctva funguje s pár mesiacmi naviac už presne 30 rokov. Za ten čas zažilo 20 ministrov a ministeriek (v pomere 17:3).

Komentár Martina Vlachynského: Ministerka číslo 21

foto: archív M.V.

  • Komentáre |  17.10.2023 |  Martin Vlachynský

To nám dáva priemernú životnosť na stoličke zhruba 18,5 mesiaca. Presne dvaja ministri bol vo funkcii takmer štyri roky: Ľubomír Javorský v hlbokých 90. rokoch a potom samozrejme Rudolf Zajac.

Dobre známe štatistiky, ktoré treba ale neustále opakovať, aby sme si správne nastavili očakávania. V momente keď píšem tento text, je ministerka už silne tušená, ale ešte nie istá. Isté však je, že dostane do rúk zdravotníctvo v najhoršom finančnom stave od prelomu milénií. Ako bonus k tomu je už rozbehnutá, ale silnejúca vlna starnutia zdravotníkov, spojená s ich odchodmi na dôchodok.

Druhým bonusom je celkový stav ekonomiky a verejných financií. Od rozpočtového šoku z rokov 2009-2010 žiadna vláda nezažila podobnú situáciu, akú máme dnes. Obrovský deficit kombinovaný s rastúcimi úrokmi a nulovým plánom novej vlády, čo s tým urobiť.

Dlhá splatnosť štátneho dlhu a veľké hotovostné rezervy nasyslené  ARDAL-om dávajú vláde ešte nejaký čas tváriť sa, že sa nič nedeje. No bavíme sa o mesiacoch, možno roku-dvoch. Časy, kedy sa dalo hocikedy z klobúka vytiahnuť oddlženie za 500 miliónov a finančná injekcia 200-300 miliónov eur sa rýchlo blížia k svojmu koncu.

Lenže práve toto bolo to, čo udržiavalo zdravotníctvo v stave povestného „sociálneho zmieru“. Čo spraví ministerka v momente, keď jej začnú na dvere opäť klopať poskytovatelia a poisťovne a ona jednoducho pre nich tie peniaze mať nebude? Odpoveď nie je taká ťažká, lebo sme si to už zopár krát otestovali. Nepodpísané zmluvy, štrajky zdravotníkov a vznik truc-poplatkov. Nakoniec sa to vždy vyriešilo peniazmi. Bude to platiť aj tentokrát, alebo sa udeje v zdravotníctve niečo väčšie?

11 oblastí na zmenu

Vo vymenovávaní problémov sme všetci majstri. Zároveň je to ale veľmi jednoduchá súťaž, kde medailu získa každý. Dajme to preto bokom. V INESS sme si identifikovali 11 oblasti na zmenu, ktoré považujeme za rozhodujúce pre komplexnú zmenu systému. Ich rozsah ďaleko prekračuje rámec vlády jedného ministra, ale niekto s tým raz začať musí.

Autonómia a decentralizácia namiesto mikromanažmentu

Regulátor musí upustiť od mikromanažmentu celého odvetvia. Obzvlášť v prípade štátnych nemocníc je dôležité, aby získali ekonomickú svojprávnosť. To znamená transformáciu právnej formy, štartovací kapitál, ale aj zodpovednosť za výsledky. Významnejšiu úlohu vo formovaní zdravotníctva a garantovaní dostupnosti pre svojich obyvateľov by mali hrať regióny a obce, tak ako je to bežné v západnej Európe.   

Konkurencia

Konkurenčný tlak je cestou k efektívnosti a inováciám. Platí to pre celý sektor – zdravotné poisťovne, poskytovateľov, laboratóriá, záchrannú službu... Regulácie by nemali garantovať pevné pozície konkrétnym subjektom, ale mali by podporovať vstup konkurentov.

Reforma financovania

Doterajší systém programového rozpočtovania sa programovou vyhláškou dostal do slepej uličky. Zmena by mala smerovať k viaczdrojovému financovaniu (verejné zdroje, spoluúčasť, pripoistenie, súkromný kapitál) a väčšej medziročnej stabilite a predvídateľnosti.

Nevyhnutné je budovanie rezerv na úrovni poisťovní aj poskytovateľov. Toto bude možné po lepšom zadefinovaní nároku. V rozpočte sa musí objaviť aj položka odpisov celého sektora (investičných potrieb). Poskytovatelia musia mať šancu zabojovať o potrebné zdroje, ale systém nemôže automaticky preplatiť akékoľvek náklady, ktoré sa v ňom vyskytnú.

Budovanie skutočného poistného systému

Súčasný kvázi-daňový systém zdravotných odvodov neumožňuje budovať zdravotné poistenie ako skutočný produkt. Východiskom by mohol byť postupný prechod k nominálnemu poistnému, možnosť tvorby rôznych poistných produktov (rôzna miera spoluúčasti, veľkosť siete a pod.) a možnosť aktívnej práce s poistencami (bonusy/malusy, viazanosť, skupinové produkty...) by umožnila vznik a rozvoj inovácií aj v tejto oblasti.

Veľkou prekážkou v súčasnom systéme je dominantné postavenie a politický vplyv na štátnu poisťovňu. Štát v tejto poisťovni postupne topí kapitál, ktorý by mohol využiť lepšie, a pacient z toho nemá žiaden prínos.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Vládna koalícia prepásla možnosť hlasovať v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Vybrali si politiku pred podporou zákona, ktorý by vrátil Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zuby.

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Keď ukazujete na niekoho prstom, tri ďalšie prsty ukazujú naspäť na vás

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Na ministerku Zuzanu Dolinkovú sa kvôli zrušeniu zubných benefitov zosypala spŕška kritiky z opozičných radov. Niežeby Zuzanu Dolinkovú nebolo za čo kritizovať, no kritika rušenia zubného benefitu to nie je. Dôvodov na kritiku je však dostatok.