OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Exodus poistencov z VšZP do Dôvery a Unionu pokračuje. VšZP predbežne stratí 50 000 poistencov

Trend postupného zmenšovania poistného kmeňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne bude podľa dát a odhadov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pokračovať aj v roku 2023.

Poistný kmeň VšZP sa scvrkne o ďalších 50 000 poistencov

©Facebook VšZP

Dáta o výsledku prepoistenia ešte nie sú definitívne, keďže poistenci, ktorí sa rozhodli pre zmenu zdravotnej poisťovne, môžu svoju žiadosť stiahnuť do 31. októbra 2023.

Poistenci, ktorí sa rozhodli zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu, mali možnosť podať prihlášky do 30. 9. 2023, pričom zmena bude účinná k 1. 1. 2024. Možnosť späťvzatia týchto prihlášok majú prvýkrát do 31.10. 2023.

VšZP - 50 000, Dôvera + 40 000, Union ?

Podľa tlačovej správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou požiadalo o zmenu zdravotnej poisťovne viac ako 170 000 poistencov. Podľa dát, ktorými disponuje ÚDZS, zaznamenala poisťovňa Dôvera najväčší prírastok poistencov do svojho poistného kmeňa. Odhad čistého nárastu poistencov Dôvery odhaduje ÚDZS na 40 000 poistencov.

Poisťovňa Dôvera tak pokračuje v trende zvyšovania svojho trhového podielu. Kým v roku 2011 tvoril poistný kmeň Dôvery 26,5%, tak v roku 2024 bude poistný kmeň Dôvery tvoriť viac ako jednu tretinu trhu.

Naopak, Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa podľa priebežných dát o prepoistení trend postupného sa zmenšovania poistného kmeňu nepodarilo zataviť ani v roku 2023. Naopak, exodus poistencov VšZP do zdravotných poisťovní Dôvera a Union pokračuje naďalej. Kým v roku 2011 bol trhový podiel VšZP takmer dvojtretinový (66,1%), tak trhový podiel štátnej poisťovne bude v roku 2024 len o niečo viac ako 50%.

Podľa tlačovej správy ÚDZS nie je zrejmé, či sa zvýši poistný kmeň aj u zdravotnej poisťovne Union. Trend od roku 2011 po súčasnosť však nahráva predpokladu, že sa trhový podiel Unionu posilní. V roku 2011 tvoril trhový podiel Unionu 7,3%, no v roku 2023 bol jej trhový podiel na úrovni 12,4%.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

6. februára predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na rokovanie vlády návrh na odvolanie šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Rezort predložil programovú vyhlášku do medzirezortného pripomienkového konania. Zväz ambulantných poskytovateľov sa k návrhu vyjadril kriticky. Podľa zväzu vyhláška ukázala, že ambulantný sektor nie je prioritou.