OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Komentár Šimona Jeseňáka: Budúci minister zdravotníctva? Nikto zo zvolených poslancov. V hre sú iné mená

Posledné mesiace prinášali médiá, komory a ďalší stakeholderi v zdravotníctve sériu rozhovorov s potenciálnymi kandidátmi na ministra zdravotníctva z košiara politických strán.

Komentár Šimona Jeseňáka: Budúci minister zdravotníctva? Nikto zo zvolených poslancov. V hre sú iné mená

Foto: Unsplash License

  • Komentáre |  03.10.2023 |  Šimon Jeseňák

Realita však môže byť diametrálne odlišná. Kým ešte pred menej ako týždňom v éteri rezonovali mená ako Peter Stachura (KDH), Oskar Dvořák (PS), Tomáš Szalay (SaS), tak po voľbách sa situácia mení.

Iste, kortešačky skladania vlády budú ešte chvíľu trvať a Peter Pellegrini sa bude ešte niekoľko dní alebo dokonca týždňov tváriť, že koalícia Smer, Hlas + SNS/KDH ešte nie je upečená, no s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa jedná len o divadlo pre voličov.

Robert Fico nie je samovrah a napriek tomu, že neodbornosť nie je prekážkou, sa dá už dnes povedať, že SNS kreslo ministra zdravotníctva neobsadí. V hre teda ostávajú len strany Smer a Hlas, poprípade KDH. To však zatiaľ deklaruje, že so Smerom do koalície nevstúpi.

Uvidíme však, ako sa KDH zachová v prípade, ak SMER ponúkne sprísnenie interrupcií, poprípade v spolupráci s SNS - ergo s ústavnou väčšinou – ústavný zákon, ktorý zadefinuje rodinu ako zväzok muža, ženy a detí (synov a dcér). Smer a Robert Fico by s niečím podobným nemali problém, ľudia, ktorí majú lepšiu pamäť ako Dory z rozprávky Hľadá sa Nemo, si hádam ešte spomenú na to, že ústavný zákon, ktorý definoval manželstvo ako zväzok muža a ženy presadil Smer v spolupráci s KDH.

Čitateľ azda odpustí túto odbočku, ktorá len naznačuje, že súčasné deklaratórne odmietnutie Smeru zo strany KDH nemusí byť definitívne. Smer totiž KDH dokáže ponúknuť nepomerne viac ako PS v širokej koalícii so SaS a Hlasom.

Nie je preto vylúčené, že sa budúcim ministrom zdravotníctva stane za istých okolností Peter Stachura (KDH). Stachura by si mohol zároveň v otázke etatistického riadenia ministerstva zdravotníctva so Smerom dobre rozumieť. Stachura už na ministerstve zdravotníctva pôsobil a to s etatistom par excellance Marekom Krajčím. Táto alternatíva však nie je pravdepodobná, keďže podľa zdrojov ozdravme Stachura koalíciu so Smerom minimálne zatiaľ odmieta.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Vládna koalícia prepásla možnosť hlasovať v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Vybrali si politiku pred podporou zákona, ktorý by vrátil Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zuby.

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Keď ukazujete na niekoho prstom, tri ďalšie prsty ukazujú naspäť na vás

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Na ministerku Zuzanu Dolinkovú sa kvôli zrušeniu zubných benefitov zosypala spŕška kritiky z opozičných radov. Niežeby Zuzanu Dolinkovú nebolo za čo kritizovať, no kritika rušenia zubného benefitu to nie je. Dôvodov na kritiku je však dostatok.