OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
OZDRAVME.SK

Program KDH: Mnoho sľubov, no bez vízie ako dofinancovať sektor

Kresťanskodemokratické hnutie patrí medzi strany, ktoré svoj program zverejnili medzi prvými. Program strany je pomerne rozsiahly, no absentuje v ňom vízia, odkiaľ zoženie KDH finančné prostriedky na ich realizáciu.

Program KDH: Mnoho sľubov, no bez vízie ako dofinancovať sektor

Foto: Facebook KDH

Program KDH má takmer dvadsať strán a tvorili ho ľudia okolo bývalého štátneho tajomníka zdravotníctva Petra Stachuru. Ten túto pozíciu zastával v čase, kedy ministerstvo viedol Marek Krajčí.

Dostupné zdravotníctvo pre všetkých

Hneď v úvode programu KDH kladie dôraz na populačné zmeny, ktoré Slovensko čakajú. Naša krajina totiž patrí medzi najrýchlejšie starnúce krajiny EÚ. Počas pandémie COVID-19 síce krátkodobo klesla priemerná dĺžka dožitia, no existuje odôvodnený predpoklad, že sa bude priemerná dĺžka dožitia opäť predlžovať.

Ako uvádza KDH, „tieto (demografické) zmeny zvyšujú tlak na udržateľnosť solidárneho zdravotníckeho systému a výrazne ohrozuje dostupnosť zdravotných služieb“. KDH ďalej konštatuje, že na zdravotníctvo, budeme musieť vynakladať vyššie percento HDP. Obe tieto konštatovania sú pravdivé, problémom však je, že v programe KDH nenájdeme ani len zmienku o tom, odkiaľ by sme mali zdroje pre vyššie investície do zdravotníctva získať.

Križiacka výprava proti poplatkom v zdravotníctve

Prvá kapitola programu KDH nesie názov „Dostupná a odborne riadená zdravotná starostlivosť“. V tejto časti programu sa na margo čakacích dôb pre pacientov o.i. uvádza: „Regulované čakacie doby pri niektorých klinických stavoch, ktorých terapia je hradená z verejného zdravotného poistenia, sú prípustné, musia byť však transparentné a nesmie dochádzať k predbiehaniu sa v rade na základe finančného alebo sociálneho statusu“.

Táto veta však ignoruje, že pacienti, ktorí sú bonitnejší si môžu niektoré operácie zaplatiť z vlastného vrecka u niektorého z nezmluvných poskytovateľov.

KDH vo svojom programe nepriamo odmieta opätovné zavedenie „zajacoviek“. Poplatky sú podľa KDH momentálne neregulované a často skryté. Opak je pravdou, čo veľmi podrobne a precízne vysvetlila vo svojom článku Príručka poplatkov v zdravotníctve, za aké (ne)medicínske úkony pacient nemá a za aké platiť naopak môže Katarína Fedorová. Svoj odpor voči potenciálnemu zavedeniu poplatkov v ambulantnej sfére KDH demonštruje vetou: „neregulované, často skryté poplatky za zdravotnú starostlivosť, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, nie sú prípustné“.

V ďalšej časti programu KDH sa nachádza veta, ktorá je minimálne argumentačným oxymoronom, keďže hovorí: „poplatky rovnako ako doplatky...nesmú viesť k preferovaniu poskytovania služieb nehradených z verejného zdravotného poistenia“.

KDH teda hovorí, že poplatky v ambulanciách nesmú viesť k tomu, aby si klienti zaplatili kompletne celé vyšetrenie u nezmluvného ambulantného poskytovateľa, zaplatili si laboratórne vyšetrenie a rovnako, aby si pacienti zaplatili i lieky alebo pomôcky v plnej výške. Táto obava KDH rozhodne nie je namieste. K nezmluvným poskytovateľom sa klienti presúvajú kvôli dlhším čakacím dobám alebo kvôli tomu, že sa môžu objednať na konkrétnu hodinu alebo z iných dôvodov. Pacienti teda rozhodne nedochádzajú k nezmluvným poskytovateľom kvôli nižším nákladom hradených z vlastného vrecka.

Ešte explicitnejšie sa KDH postavilo proti poplatkom v tomto bode programu: „zabezpečíme, aby ambulancie boli buď zmluvnými ambulanciami platenými z verejného zdravotného poistenia alebo nezmluvnými, na priamu úhradu pacienta. Zmiešaný model nebude možný“. KDH chce teda rovno zakázať akékoľvek poplatky, nie je zrejmé, či chce zakázať vyberanie všetkých poplatkov en block, alebo chce KDH len zakázať poplatky za poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Tento krok môže spôsobiť značný exodus zmluvných lekárov medzi tých nezmluvných. Predovšetkým vo väčších krajských mestách a okresných mestách je populácia dostatočne bonitná na to, aby si vyšetrenie u ambulantného lekára, vrátane laboratórií alebo liekov zaplatila z vlastného vrecka. Prípadné presadenie tohto návrhu môže teda v konečnom dôsledku spôsobiť zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

KDH chce riadiť štátne nemocnice holdingovo, teda podobne ako to robí napríklad Agel alebo Svet Zdravia.

KDH a nemocnie

V programe KDH sa ohľadne ústavnej zdravotnej starostlivosti nenachádza žiadne konkrétne riešenie. Program úplne ignoruje fakt, že štátne nemocnice dlhujú len na sociálnom poistení viac ako dvesto miliónov eur, nehovoriac o ďalších dlhoch, ktoré sa štátnym nemocniciam nakopili.

KDH sa však prihlásilo k optimalizácii siete nemocníc, s ktorou chce pokračovať v spolupráci s VÚC. V programe sa rovnako pri ústavnej zdravotnej starostlivosti nenachádza zmienka o tom, ako chce strana riešiť obrovský investičný dlh slovenských nemocníc.

KDH má v pláne navýšenie zdrojov na ústavnú zdravotnú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia tak, aby
pokrývali oprávnené náklady a zároveň budeme vyžadovať racionalizačné opatrenia na dosiahnutie udržateľného vyrovnaného hospodárenia nemocníc. Strana však vo svojom programe nehovorí, ako chce tieto zdroje do ústavnej zdravotnej starostlivosti zabezpečiť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Promo nového albumu má niečo spoločné s dianím na ministerstve zdravotníctva. Najskôr sa hrajú novinky a následne prídu na rad osvedčené hity. V tomto prípade evergreenové témy, medzi ktoré sa zaraďuje aj nový katalóg výkonov.

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

V júni 2024 parlament schválil poslanecký prílepok poslanca Zdenka Svobodu, ktorým sa zmenili podmienky odvolania riaditeľa NIHO. Podľa legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti 01.08.2024, môže riaditeľa odvolať minister zdravotníctva kedykoľvek a bez udania dôvodu.