OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Program Progresívneho Slovenska: Viac štátu, regulácií a centrálny zásah do rokovaní medzi poskytovateľmi a poisťovňami

Progresívne Slovensko predstavilo svoj program len pred niekoľkými dňami.

Program Progresívneho Slovenska: Viac štátu, regulácií a centrálny zásah do rokovaní medzi poskytovateľmi a poisťovňami

Foto: Facebook Progresívneho Slovenska

V médiách zarezonoval predovšetkým bod, v ktorom chce PS postaviť alebo rekonštruovať tri nové nemocnice.

Desaťročnica

V programe PS sa na margo výstavby alebo rekonštrukcie nových nemocníc uvádza: „Vytvoríme investičný plán na najbližších 10 rokov na kompletnú obnovu a výstavbu všetkých univerzitných a fakultných nemocníc. Prioritou bude mať čo najskôr dokončené tri nové univerzitné nemocnice v Bratislave, Košiciach a Martine“.

V programe teda nie je uvedené, dokedy by chcelo Progresívne Slovensko stihnúť dokončiť nemocnice v Bratislave, Martine a Košiciach. Nemocnica v Martine patrí medzi nemocnice, ktoré majú čerpať finančné prostriedky z plánu obnovy. Nemocnica by teda mala byť hotová do konca druhého kvartálu 2026.

Omnoho komplikovanejšia situácia je pri výstavbe alebo rekonštrukcii ostatných fakultných a univerzitných nemocníc. Začatie výstavby nemocnice v Bratislave je v nedohľadne, keďže Rázsochy sa z plánu obnovy stavať nebudú ani len v profile shell and core.

Podľa predvolebného programu Progresívneho Slovenska by sme však mali do desiatich rokov postaviť nanovo alebo rekonštruovať aj tieto nemocnice: Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica, Univerzitná nemocnica Bratislava, Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, Fakultná nemocnica Nitra, Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A. Reimana Prešov, Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – fakultná nemocnica, Fakultná nemocnica Trenčín, Fakultná nemocnica Trnava a Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina.

Tu však výpočet nemocníc, ktoré by chceli progresívci za desať rokov postaviť alebo zrekonštruovať, nekončí. K zoznamu týchto nemocníc je potrebné prirátať ešte detské fakultné nemocnice v Banskej Bystrici, Bratislave a Košiciach.

V programe PS sa navyše nenachádza žiadna zmienka o tom, ako by chcela strana získať finančné prostriedky na výstavbu či rekonštrukcie nemocníc. Náklady na rekonštrukciu či výstavbu nemocníc by stálo niekoľko miliárd eur. Navyše je potrebné pripomenúť, že štát postavil od roku 1989 len jednu nemocnicu, a to Nemocnicu svätého Michala. Zároveň sa štátu za 30 rokov podarilo zbúrať skelet nemocnice Rázsochy.

Progresívne Slovensko v programe sľubuje i výstavbu novej štátnej koncovej nemocnice a komplexnej univerzitnej nemocnice, ktorá by mala podľa programu PS obsahovať všetky špecializované ústavy (onkologický, detský, srdcovo-cievny), nový kampus pre lekársku fakultu a stredné zdravotnícke školy.

Holdingové riadenie štátnych nemocníc

Progresívne Slovensko plánuje zaviesť holdingové riadenie štátnych nemocníc. Od tohto kroku si progresívci sľubujú ekonomické ozdravenie štátnych nemocníc. Tento krok by podľa PS mal štátnym nemocniciam zároveň pomôcť pri rokovaniach so zdravotnými poisťovňami.

Štátne nemocnice sú však v obrovských dlhoch. Univerzitná nemocnica Bratislava dlží len na sociálnych odvodoch k dnešnému dňu 92 miliónov eur, Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice 49 miliónov eur, Univerzitná nemocnica Martin 38 miliónov eur a Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica 31 miliónov eur.

Prvých desať inštitúcií či firiem s najvyšším dlhom na sociálnom poistení tvoria práve štátne nemocnice, ktorých kumulatívny dlh len voči Sociálnej poisťovni predstavuje viac ako 200 miliónov eur. O oddlžení štátnych nemocníc sa v programe PS nenachádza nič.

Poisťovniam chce rozkázať, koľko majú platiť nemocniciam

Progresívne Slovensko plánuje vstúpiť aj do vyjednávaní medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami. Nemocnice a zdravotné poisťovne medzi sebou podpisujú zmluvy na základe vzájomnej dohody.

V programe PS sa nespomína, či chcú ako potenciálni predstavitelia vládnej moci vstupovať do rokovaní medzi poisťovňami a štátnymi nemocnicami alebo chcú tvoriť centrálnu cenotvorbu aj vo vzťahu medzi neštátnymi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami.

Progresívne Slovensko chce regulovať počty lekárov v regiónoch

V programe Progresívneho Slovenska sa nachádza i bod, v ktorom chce PS dať do rúk štátu a centrálnemu plánovaniu i to, kde si bude niekto môcť otvoriť súkromnú ambulanciu. PS chce „zaviesť nástroje, ktoré pomôžu predchádzať koncentrácii zdravotníkov a zdravotníčok len vo veľkých mestách a rozvinutých regiónoch“.

Tento krok plánuje PS dosiahnuť tým, že lekárom nariadi, kde si môžu otvoriť svoje ambulancie a kde nie. I pri tomto bode plánuje PS vstupovať do rokovaní medzi zdravotnými poisťovňami a ambulanciami a rovnako chce zavádzať ďalšie regulácie alebo rovno dotácie alebo centrálne určiť, ktoré ambulancie budú mať od zdravotných poisťovní vyššie platby.

O dofinancovaní ani slovo

V programe Progresívneho Slovenska nie je ani zmienka o tom, ako by chcela strana dofinancovať sektor.

Strana vo svojom programe spomína základný nárok pacienta, no len v súvislosti so zavedením nadštandardných balíčkov zdravotného poistenia. Definícia základného nároku v programe absentuje úplne.

Progresívne Slovensko vo svojom programe nemá bod, v ktorom by chceli zaviesť poplatky za vyšetrenie alebo hospitalizáciu, čím by sme do systému mohli dostať stovky miliónov eur. Poplatky PS spomína len v bode, v ktorom avizuje, že „tvrdo zakročí proti poskytovateľom, vyberajúcim poplatky s cieľom obmedzovania prístupu k zdravotnej starostlivosti“.

V programe však termín „tvrdého zakročenia“ proti poskytovateľom, ktorí vyberajú poplatky, vysvetlený nie je.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Asi v máloktorej oblasti života na Slovensku sa mantra ekonómov, že žijeme vo svete neobmedzených túžob ale obmedzených zdrojov, prejavuje tak výrazne, ako v zdravotníctve.

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu o hospodárení zdravotných poisťovní. Zmieňuje sa aj obavách z výplaty ziskov.

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Roky 2002-2006 boli pre záchrannú zdravotnú službu kľúčové. V tom čase boli prijate reformné zákony, ktoré umožnili modernizáciu fungovania systému záchrannej zdravotnej služby.