OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Nemocnica Bory spustila urgentný príjem

Urgentný príjem nemocnice poskytuje špecializovanú aj regionálnu starostlivosť akútnym pacientom.

Nemocnica Bory spustila urgentný príjem pre všetkých pacientov

Foto: Nemocnica Bory

  • Aktuality |  04.09.2023 |  Jana Andelová

Urgentnú starostlivosť bude poskytovať iba dospelým pacientom a ročne plánujú ošetriť 40-tisíc pacientov. Spustený urgent pomôže odľahčiť bratislavské urgentné príjmy a zabezpečiť dostupnosť akútnej zdravotnej starostlivosti aj pre pacientov zo Záhoria.

Urgentný príjem spúšťali postupne, od piatka (1. 9.) bola časť oddelenia urgentnej medicíny určená pre vozidlá záchrannej zdravotnej služby. Od dnešného rána sa uviedla do prevádzky aj časť pre bežnú verejnosť.

„Nemocnica Bory je materiálno-technicky aj personálne pripravená poskytovať pacientom špičkovú akútnu zdravotnú starostlivosť. Zaradením oddelenia urgentnej medicíny do pevnej siete urgentných príjmov sme mohli v piatok, 1. septembra, spustiť vysokoprahový urgent, čiže pre pacientov, ktorých privezie RZP a dnes spúšťame nízkoprahovú časť,“ oznámil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ Nemocnice Bory.

Ako ďalej dodal, „v čase, kedy z roka na rok rastie počet pacientov prijímaných do nemocníc v kritickom stave a z dôvodu vysokej koncentrácie obyvateľstva v regióne i zrušenia urgentného príjmu v nemocnici v Malackách bolo spustenie urgentu v našej nemocnici nevyhnutnosťou. Ročne chceme na oddelení ošetriť približne 40 000 pacientov, čo by malo zabezpečiť odľahčenie týchto pracovísk v nemocniciach v Bratislave, aj náhradnú starostlivosť pre akútnych pacientov zo Záhoria.“

Urgentný príjem Nemocnice Bory sa nachádza hneď vedľa CT a MR vyšetrovne či rádiologického pracoviska s röntgenom. V situáciách, ako je cievna mozgová príhoda, je teda možné z urgentného príjmu pacienta previezť v priebehu pár sekúnd na oddelenie intervenčnej  neurorádiológie a kardiológie, kde bude pacient ošetrený.

„Podarilo sa nám vytvoriť unikátne spojenie medzi tzv. crash rooms, čiže miestnosťami na urgentné prvotné ošetrenie akútnych pacientov, CT vyšetrovňami a operačnými sálami tak, aby prevoz pacienta netrval dlhšie ako niekoľko sekúnd. Takýto štandard patrí medzi európsku špičku. Nielenže vďaka tomu zvýšime šancu na prežitie akútnych pacientov, ale zvýšime aj ich šancu na uzdravenie,“ reagoval Róbert Hill, medicínsky riaditeľ nemocnice.

Poradie pacientov bude založené na modernom triediacom systéme

Súčasťou urgentného príjmu je aj čakáreň s vlastným miestom pre sestru. Poradie ošetrenia pacientov bude založené na modernom triediacom systéme, tzv. triáž. Ako informuje nemocnica vo svojej tlačovej správe, triážna sestra bude pacientov radiť do piatich skupín podľa naliehavosti ich zdravotného stavu a najvážnejšie prípady budú zdravotníci riešiť okamžite. Vďaka tomuto opatreniu a spôsobu kategorizácie pacientov by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným úrazom a ochorením na prežitie a na celkové uzdravenie.

Jednotlivé farebné skupiny sa líšia nielen naliehavosťou, ale aj predbežným časom do ošetrenia. Skupiny červenej a oranžovej farby signalizujú najvyššiu prioritu, teda ohrozenie života a nutnosť okamžitého vyšetrenia. Ostatné farebné skupiny znamenajú, že život nie je ohrozený, a preto je pacient k ošetreniu zavolaný hneď, ako to je možné.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdravotné odvody sa majú od nového roka zvýšiť

Zdravotné odvody sa majú od nového roka zvýšiť

Vláda legislatívny návrh schválila v rámci konsolidačných opatrení.

Partizánska nemocnica preruší prevádzku pôrodnice

Partizánska nemocnica preruší prevádzku pôrodnice

Posledný plánovaný pôrod bude pôrodnica schopná prijať do 11. decembra.

 Asociácia nemocníc víta kroky ministerstiev na riešenie nedostatku zdravotníkov

Asociácia nemocníc víta kroky ministerstiev na riešenie nedostatku zdravotníkov

„Považujeme to za dôležité a realistické systémové riešenie pre nedostatok kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov, s ktorým sa stretávame aj v našich nemocniciach,“ reaguje asociácia.