OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Paula Poórová: Pri vytváraní benefitov nemyslíme na konkurenciu, ale na zdravie poistenca

Zdravotné poisťovne pôsobia v konkurenčnom prostredí. Jednou z možností, ako sa odlíšiť od konkurencie sú benefity, ktoré zdravotné poisťovne poskytujú svojim klientom.

Paula Poórová: Pri vytváraní benefitov nemyslíme na konkurenciu, ale na zdravie poistenca

Foro: Archív P.P.

 • Rozhovory |  04.09.2023 |  Union, Inzercia

Prácou zdravotných poisťovní však podľa Pauly Poórovej nie je súťažiť v benefitoch, ale v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

V rozhovore sa dočítate:

 • na čom by malo stáť konkurenčné prostredie
 • čo znamená - benefit pre poistenca
 • ako pomáha poisťovňa s hľadaním lekára pre poistenca
 • aký komunikačný projekt poisťovňa pripravuje
 • ako funguje pomoc so zabezpečením cesty pacienta
 • či poistenci očakávajú, že vyšetrenie bude blízko ich bydliska
 • aké hlavné benefity poisťovňa Union ponúka
 • ktorý je najpopulárnejší benefit
 • ako poisťovňa investuje do benefitov pre duševné zdravie
 • aká je budúcnosť benefitov

Benefity pre poistencov tvoria jednu z mála na prvý pohľad viditeľných odlišností, ako si môžu zdravotné poisťovne konkurovať.

Konkurenčné prostredie by nemalo stáť len na benefitoch. Na úvod si musíme definovať, čo sú to benefity pre poistencov.

Benefit je nadštandard pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Benefit je niečo navyše. Ak sa však pozrieme na sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, tak práve rozsah zazmluvnených poskytovateľov je veľkou konkurenčnou výhodou. Samotná sieť poskytovateľov však nie je benefitom, ale úlohou zdravotných poisťovní.

V Union ZP sme radi, že túto úlohu plníme dobre, rovnako ako aj efektívne schvaľovanie liečby, ktoré tiež patrí medzi „menej viditeľné“ prínosy zdravotnej poisťovne a môže mať na kvalitu života našich poistencov a poisteniek reálny dosah.

Nepeňažným benefitom v poisťovni Union je aj možnosť pomoci s hľadaním všeobecného lekára či špecialistu. Zabezpečujete teda cestu pacienta?

Áno, je to jedna z našich služieb, ktoré poskytujeme našim poistencom. V prípade, ak si nedokážu nájsť lekára po vlastnej osi, máme vytvorený malý tím kolegov, ktorí našim poistencom pomôžu alebo rovno zabezpečia termín na požadované vyšetrenie. Robíme maximum pre to, aby sme cestu pacienta zabezpečili.

Samotnú existenciu tejto služby by som tiež nenazvala benefitom, ale konkurenčnou výhodou. Našou úlohou je pomôcť našim poistencom dostať sa na vyšetrenie alebo zákrok, ktorý potrebujú. Opäť, aj túto činnosť považujem za niečo, čo zdravotná poisťovňa má robiť. Je to našou úlohou.

Asi každému sa už stalo, že nám zazvonil telefón a naši priatelia sa nás pýtajú, či nepoznáme dobrého špecialistu. Nenapadne im však, že prvým krokom by malo byť kontaktovanie vlastnej zdravotnej poisťovne, ktorá disponuje informáciami o tom, ktorý špecialista je zazmluvnený. Málokoho však tento základný krok napadne. Ako je to možné?

Možno je to slabou plošnou informovanosťou, aj preto v blízkej dobe spúšťame komunikačný projekt „MÚDre rady“, kde pre poistencov a poistenky sumarizujeme, ako majú kedy postupovať s hľadaním lekára. Napríklad, čo robiť, ak náš poistenec zmenil miesto bydliska a potrebuje si zohnať všeobecného lekára.

Vytvárame pre našich poistencov súhrnný dokument, ktorý im poskytne základné odpovede, jednoduchú navigáciu. Podobnú „mapu“ pre nich pripravujeme aj ohľadom iných tém, na ktoré im nestihne alebo nemôže zodpovedať lekár.

Ako konkrétne teda funguje pomoc s cestou pacienta, teda asistencia s nájdením všeobecného lekára alebo špecialistu? Rastie záujem o túto službu?

Áno, v minulom roku to bolo viac než tisíc dopytov. Máme spomínaný tím, ktorý navyše plánujeme rozšíriť a posilniť. Dopyt od našich poistencov sa dostane k našim kolegom, ktorí poistencovi ponúknu zoznam zmluvných poskytovateľov.

Ak sa poistenec k tomuto špecialistovi nevie objednať, naši kolegovia osobne týmto špecialistom telefonujú a snažia sa pre našich poistencov dohodnúť termín vyšetrenia. Následne kontaktujeme nášho poistenca a informujeme ho, že sme mu vybavili termín vyšetrenia u konkrétneho špecialistu. Najčastejšie chýbajúce odbornosti sú kardiológ, neurológ, endokrinológ, pediatrickí špecialisti.

Očakávajú poistenci, že vyšetrenie bude veľmi blízko ich bydliska?

Na základe našich skúseností vieme, že poistenci nemajú problém za vyšetrením cestovať. Špeciálne pokiaľ sa jedná o jednu alebo dve návštevy u špecialistu. Poistenci si uvedomujú, že situácia s dostupnosťou nie je ružová a tak sú ochotní za vyšetrením cestovať.

Cestovanie za vyšetrením je zrejme niečo, na čo si budú musieť poistenci zvyknúť.

Áno. Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je už dnes komplikovaná a systém je preťažený. Ak si chce poistenec vybrať špecialistu a nechce na neho čakať veľmi dlhú dobu, tak bude musieť cestovať. Existujú určite špecializácie, kde je k dispozícii obmedzený počet  poskytovateľov na celom Slovensku napríklad v oblasti  pedopsychiatria, hepatológia, pediatrická gastroenterológia.

Aké sú hlavné benefity, ktoré Union poskytuje v roku 2023?

Náš najpopulárnejší benefit je príspevok 150 eur na zuby. Túto sumu môže poistenec čerpať naraz alebo postupne. Detským poistencom poskytujeme bez obmedzení doplatky na lieky a dietetické potraviny,  ktoré sú čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia. Aktuálne máme novinku, ktorou je príspevok na plienky a dojčenskú výživu. Tento príspevok je do 240 eur ročne a pomáhame tým rodičom šetriť ich rodinný rozpočet. V našom poistnom kmeni máme veľa rodín s malými deťmi a chceme týmto skupinám pomáhať.

Máme tiež unikátny benefit, ktorý sa volá Union family. Ide o  príspevky na plánovanú reprodukciu až do výšky 1 200 eur a Prispievame na určité výkony súvisiace s asistovanou reprodukciou, ktoré nie sú zahrnuté vo verejnom zdravotnom poistení, napríklad na komplexné vyšetrenie spermiogram v sume 100 eur, mikromanipulačnú metódu ICSI v sume 200 eur, predimplantačnú genetickú diagnostiku v sume 900 eur, a dôležité je spomenúť, že náš poistenec si nemusí následne žiadať o preplatenie, príspevky sa mu automaticky odpočítajú.

Sú tieto benefity populárne?

Sú populárne. Pravidelne si ich vyhodnocujeme a vidíme, že aj tento benefit prilákal do našej poisťovne nových poistencov. Tešíme sa, keď majú poistenci pozitívnu skúsenosť s nejakým naším špecifickým benefitom a naďalej ostanú v našej poisťovni.

Ktorý je váš najpopulárnejší benefit?

Zubný benefit. Snažíme sa však dať do povedomia našich poistencov a poisteniek aj iné benefity, ktoré im môžu reálne pomôcť. Ja osobne vnímam ako veľmi významný náš benefit pôrodných asistentiek, kedy preplácame mamičkám až 9 návštev pôrodnej asistentky v pohodlí domova. Pôrodná asistentka odborne pomôže mamičke s prípravou na pôrod i neskôr pri zotavovaní z pôrodu, poskytne poradenstvo ohľadom hojenia rán či poradí s otázkami ohľadom novorodencov.

Je to aj forma psychickej podpory, predsa len, pôrod je výnimočnou udalosťou a chceme mamičkám poskytnúť čo najväčší pocit istoty a bezpečia. „Stretnutia“ s pôrodnou asistentkou môžu byť realizované aj online, veríme, že počet mamičiek, ktoré tento benefit využijú bude narastať, rovnako ako aj sieť pôrodných asistentiek.

Ako sa snaží Union odlíšiť pri poskytovaní benefitov od konkurencie?

Pozeráme sa hlavne na pridanú hodnotu benefitu. Primárnym cieľom nie je odlíšenie sa od konkurencie, nejde o súťaž, ale o prínos pre poistenca. Každá zdravotná poisťovňa sa snaží dosahovať iné ciele. Nerobíme teda benefity pre to, aby sme mali konkurenčnú výhodu. Naším cieľom je poskytnúť poistencovi niečo navyše, na čo nemá nárok z verejného zdravotného poistenia.

Jedným z našich cieľov je aj podpora prevencie alebo úspora rodinného rozpočtu. Priemerná rodina poistená v Unione dokáže ročne ušetriť viac ako 1000 eur. Pravidelné si robíme prieskumy u našich poistencov a z dát, ktoré získame, vytvárame benefity. Pred troma rokmi sme realizovali prieskum, z ktorého nám vyšlo, že naši poistenci majú záujem o očné benefity.

V ostatnom prieskume nám vyšlo, že naši poistenci by mali záujem o príspevky pri narodení dieťaťa. Pri tvorbe benefitov počúvame našich poistencov a vytvárame také benefity, po ktorých je dopyt. Veľký záujem je aj o vybavenie skoršieho termínu vyšetrenia u špecialistov.

Profesorka Alexandra Bražinová vo svojom výskume upozorňuje na to, že čelíme novej pandémii a to pandémii duševných chorôb. Uvažujete v poisťovni Union nad tým, že by ste investovali do benefitov pre duševné zdravie?

Je to pre nás veľká téma a pri duševných chorobách narážame na limity poskytovateľov. Čakacie lehoty u psychológov a psychiatrov sú veľmi dlhé. Poskytovateľov je málo a už dnes sú preťažení. Naši poistenci však vedia využiť aj príspevok u nezmluvného poskytovateľa.

Uvedomujeme si, že téma duševného zdravia je veľmi dôležitá. Máme špeciálne podcasty Zdravá duša, ktoré sa téme duševného zdravia venujú a pomocou odborníkov pokrývajú témy ako porucha príjmu potravy, vzťahy, úzkosť či závislosti. Na Facebooku sme tiež vytvorili špeciálnu skupinu, kde prinášame infografiky o téme duševného zdravia, vytvorili sme aj špeciálnu brožúru KOMPAS.

Snažíme sa ľuďom ukázať, ako si pomôcť sám, ak je to možné, alebo čomu by sa ľudia mali vyvarovať. Samozrejme, nie vždy je to také jednoduché a pri duševnom zdraví zdôrazňujeme rolu odborníkov. Keďže samotnú dostupnosť ZS zo dňa na deň vylepšiť nedokážeme, snažíme sa byť pre našich poistencov a poistenky aspoň oporný bod čo sa týka informovanosti – podcasty, blogy či brožúry im pomôžu získať vhľad do témy, ich cieľom je aj to, aby sa ľudia nespoliehali na informácie z „google“, kde častokrát nájdu neoverený obsah.

Rovnako sme uvažovali pri tvorbe podcastov Zdravé reči, ktoré zasa mapujú diagnostiku i liečbu mnohých ochorení a samozrejme prinášajú aj poznatky o tom, ako je možné chorobám predchádzať.

Drvivá väčšina benefitov na trhu je postavená na finančných príspevkoch. Aká je však budúcnosť benefitov?

Vnímame, že veľmi komplikovanou témou je dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Budúcnosť je v odbremenení systému a v aktivitách, ktoré umožnia pacientovi, aby si pomohol aj vlastnými silami. Takže na úvod chceme poistencovi pomôcť, aby viedol zdravý životný štýl a ochoreniam predchádzal. Ak dôjde k tomu, že potrebuje lekára, chceme mu s tým pomôcť. Poisťovňa má zabezpečovať komplexnú cestu pacienta v systéme.

Ďalším dôležitým prvkom bude určite aj telemedicína. V súčasnosti máme rozpracovanú stratégiu, ktorá využíva viacero spôsobov telemedicíny a môže reálne zmeniť život poistenca či manažment liečby jeho ochorenia k lepšiemu.

Zdravotné poisťovne majú k dispozícii len cukor v podobe benefitov, no majú len minimum pák, ako poistencov motivovať k lepšej starostlivosti o vlastné zdravie.

Áno, je to problém. Poskytnutie zubného benefitu sme podmienili absolvovaním preventívnej prehliadky u všeobecného lekára. Pacienti na túto podmienku reflektovali a keďže chceli benefit získať, tak preventívnu prehliadku absolvovali. Po zavedení tejto podmienky sme zaznamenali 8 % nárast.

V rámci motivácie poistencov poskytujeme aj príspevok očkovanie proti chrípke a osýpkam v plnej výške a zároveň poskytujeme zľavu 50% na ďalšie nepovinné očkovanie, napríklad proti HPV pre deti až do 18 rokov a mnoho ďalšieho.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Štofko: Navýšenie vlastného imania VšZP by nepomohlo nikomu, predovšetkým práve VšZP

Michal Štofko: Navýšenie vlastného imania VšZP by nepomohlo nikomu, predovšetkým práve VšZP

Všetky zdravotné poisťovne sú v strate, ktorá sa do konca roka bez dofinancovania ešte viac prehĺbi. Vlastné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne je už druhý mesiac za sebou pod zákonným minimom. Dodatočné zdroje pre zdravotníctvo však zatiaľ neboli pre sektor alokované.

Výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Beďušová: O odsune pilotnej fázy katalógu výkonov sme sa dozvedeli z médií. Ministerstvo porušilo dohodu

Výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Beďušová: O odsune pilotnej fázy katalógu výkonov sme sa dozvedeli z médií. Ministerstvo porušilo dohodu

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková 07.02.2024 v rozhovore pre časopis Medicína deklarovala, že katalóg výkonov bude v pilotnej fáze spustený 01.07.2024. To však už neplatí a pilotná fáza sa spustí najskôr v októbri 2024.

Odomykáme: Analytik Daniel Hodyc: Pacient má v nemocnici stráviť čo najmenej dní. Prednemocničná zdravotná starostlivosť tomu pomáha

Odomykáme: Analytik Daniel Hodyc: Pacient má v nemocnici stráviť čo najmenej dní. Prednemocničná zdravotná starostlivosť tomu pomáha

Cesta pacienta. Pojem, ktorý je v zdravotníctve často skloňovaný. Na to, aby nemocnice fungovali efektívnejšie a dokázali pokryť zvyšujúci sa dopyt po zdravotnej starostlivosti.