OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Európa čelí kríze nedostatku liekov

Nedostupnosť liekov, výpadky v zásobovaní liekov je v posledných rokoch celoeurópskou témou. Pandémia COVID-19 len urýchlila odhalenie tohto problému, ktorému viacero európskych krajín čelí už mnoho rokov.

Slovensko nie je jediné, Európa čelí kríze nedostatku liekov

Foto: Unsplash License

Významný nástup začal počas pandémie pri výrazne vyššej spotrebe liekov, predzásobovaní sa pacientov, zhoršenej kapacite výroby a čiastočne obmedzenej distribúcie. Nasledovala vojna na Ukrajine, energetická kríza, inflácia, zvýšené dopravné náklady, výrobné problémy s nedostatkom surovín i zamestnancov.

Kríza sa týka väčšieho okruhu ľudí, čo núti k hľadaniu účinného riešenia Brusel jako aj jednotlivé vlády. O situácii na európskom trhu liekov informujú médiá pravidelne, napríklad spravodajský portál Euronews.com priblížil situáciu v dvoch európskych krajinách.

Portál upozorňuje aj na nedávnu štúdiu sietí investigatívnych novinárov MIIR a EDJNet o vybraných krajinách EÚ zistila, že v prípade určitých liekov môže nedostatok trvať 41 až 130 dní.

Lieky zháňajú po celej krajine

Jednou z uvedených krajín nich je Litva, kde ľudia musia často cestovať po celej krajine, aby potrebné lieky na predpis zohnali. Portál ako príklad uvádza príbeh 59-ročného Rytisa Overlingasa, ktorý potrebuje každý deň päť liekov proti vysokému krvnému tlaku a cukrovke.

Jeho lekáreň pri Vilniuse, hlavnom meste Litvy, mu ale nedávno oznámila, že lieky už nemá. „Dlho som tie lieky zháňal po celej Litve, až sa mi ich nakoniec podarilo kúpiť na druhej strane krajiny. Ale to bolo pred pol rokom,“ popísal Overlingas portálu Euronews.com.

„Cítim sa zle, som nahnevaný, pretože tieto lieky sú veľmi účinné. Preto som úplne nespokojný, aký veľký problém mám s ich získaním,“ dodal.

„Ako sieť lekární sme úplne závislí na našich dodávateľoch a výrobcov. Jediné, čo môžeme robiť, je v zásade len pozorne monitorovať situáciu a pokúsiť sa objednať lieky, keď sa naskytne príležitosť a zásobiť sa, ako to len ide,“ vysvetlila pre portál Euronews.com Karolina Staleliunaité z Benu lekárne.

Zmena koncentrácie lekárenského trhu situáciu zhoršuje

Problémy s dostupnosťou liekov má aj Nemecko. Postupujúca koncentrácia lekárenského trhu do sietí a postupný zánik menších lekární vo vidieckych oblastiach je tiež jedným z faktorov, prečo sa dostupnosť liekov zhoršuje aj v Nemecku. Počet nemeckých lekární sa v tomto roku dostal pod 18 tisíc a v prepočte na počet obyvateľov ich je na nemeckom trhu najmenej od roku 1975.

„V súčasnosti máme najnižší počet lekární od začiatku 80. rokov,“ povedal pre Euronews Christian Splett, hovorca Spolkového zväzu nemeckých lekárnikov (ABDA).

Nastáva tak situácia, ktorá necháva mnoho Nemcov bez zásadného spojenia so systémom zdravotnej starostlivosti, a to najmä vo vidieckych oblastiach. Lekárnici sú totiž často prvými odborníkmi, ktorých pacienti žiadajú o pomoc ich problémy, a to ešte skôr, ako kontaktujú svojho lekára.

„Lekárnici plnia základnú funkciu aj v systéme zdravotnej starostlivosti, ktorú nemôžete merať množstvom liekov, ktoré predávajú,“ povedal Christian Splett. „Lekárnici sú prvým kontaktným miestom pre pacientov, ktorí si nie sú istí, či majú navštíviť lekára a aké lieky môžu dostať. A to je veľmi dôležité.“

Podľa ABDA existuje niekoľko dôvodov, prečo sa lekárne zatvárajú, ale hlavným dôvodom je, že sa zdá, že pre mladých lekárnikov v sektore komunitných lekární, hlavnej súčasti nemeckého systému zdravotnej starostlivosti, neexistuje žiadna veľká budúcnosť.

Vytráca sa ekonomický zmysel ich činnosti. Trh postupne obsadzujú veľké a silné reťazce, ktoré sú schopné lekárnikom ponúknuť oveľa lepšie podmienky.

„Ak sa spýtate mladých lekárnikov, povedia, že v podstate pre nich neexistuje žiadna ekonomická perspektíva, pretože vláda v skutočnosti nechce do systému vkladať žiadne peniaze,“ povedal Splett. 

Okrem toho je lekárensky trh zaťažený byrokratickými prekážkami. „Veľa byrokratických postupov, keď prevádzkujete lekáreň alebo jednáte najmä so zákonnými zdravotnými poisťovňami, odrádza mladých odborníkov,“ dodal Splett.

Ale každý ďalší problém môže súvisieť s trojicou základných problémov, ktoré sa nedávno objavili aj v Nemecku: nedostatok liekov v dôsledku zvýšeného dopytu a zníženej ponuky, umocnený pretrvávajúcim vplyvom pandémie, rastúcou infláciou a energetickou krízou.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Čo v skutočnosti spôsobilo, že sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o opätovnej zmene finančného limitu pri inkontinenčných pomôckach? Nevieme, rezort nereaguje na otázky.

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Pred niekoľkými dňami oznámil Štátny ústav pre kontrolu liečiv, že začal opäť zvoz liekového odpadu z verejných lekární. Po viac ako roku sa lekárne postupne zbavujú liekového odpadu.