Na uvedené zareagovalo aj slovenské ministerstvo zdravotníctva. Rezort odporúča sledovať hercov vo filmoch a pokiaľ ide o onkologické ochorenia, odporúča počúvať odborníkov.
Jaroslav Dušek je známy verejnosti nielen ako herec, ale do pozornosti sa dostal aj svojím alternatívnym spôsobom života. Svoj prístup k medicíne demonštroval v podcaste Čestmír. Upútavka na podcast tu.
Vo videu sa Dušek zdôveril, že onkologickému ochoreniu podľahli viacerí jeho príbuzní. Pri zmienke, že na rakovinu zomrela aj jeho matka, dodal, že „to bola jej voľba“.
„Vy si myslíte, že človek umrie na rakovinu? Ja si myslím, že umrie na to, že nenávidí život,“ prehlásil. „Ten človek nemá rád život, nemá rád seba,“ dodal herec.
Dušek pritom presvedčený, že človek môže ochorenie „otočiť svojou silou, keď chce“, pretože „má zdravie vo svojich rukách“. Ďalším prehlásením bolo, že na ľuďoch môže spoznať, kto zvládne rakovinu poraziť. „Skoro vám poviem, že odhadnete, ktorí ľudia zomrú a ktorí sa z toho dostanú,“ povedal.
„Nemôžem si nespomenúť na smrť mojej matky, ktorá zomrela na rakovinu. Ona chcela žiť,“ zareagoval moderátor Čestmír Strakatý. Herec na to odpovedal: „To, že niekto chce žiť, že to hovorí, neznamená, že to chce. Keď sa pozeráte na to, ako žije, tak predsa vidíte, či to chce alebo nechce.“
Onkologickí pacienti si zaslúžia maximálnu mieru podpory, nie necitlivé útoky
Na výroky o tom, že rakovina je voľba ľudí, ktorí nemajú radi život, reagoval priamo český minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Na sociálnej sieti najskôr pripomenul, že liečbe a výskumu rakoviny venoval celý svoj profesijný život, a preto nemôže výstup z podcastu nechať bez reakcie.
„Priznám sa, že sa vo mne varí krv, keď počujem podobné pavedecké a hlavne voči onkologicky chorým aj ich blízkym necitlivé nezmysly. Onkologickí pacienti a ich najbližší si zaslúžia maximálnu mieru podpory, nie takéto necitlivé útoky a obviňovanie,“ napísal na sociálnej sieti.
Válek zdôraznil, že rešpektuje slobodu slova, ktorá zahŕňa aj právo tárať absolútne nezmysly. „Je však potrebné sa jasne vymedziť proti podobným ezoblábolom,“ reagoval.
„Prosím vás, rakovina nie je vedomá samovražda z vlastného rozhodnutia. Samovražda je veriť podobnému táraniu, odmietať liečbu a ignorovať prevenciu,“ uviedol minister. „Práve posilnenie prevencie a motivácie k nej pravidelne riešim s odbornými spoločnosťami i poisťovňami. A tieto hlúpe výroky tomuto úsiliu skutočne nepomáhajú,“ zdôraznil.
Nebezpečné výroky známych osobností môžu negatívne vplývať na pacientov
K uvedeným tvrdeniam zareagovali na Slovensku napríklad ministerstvo zdravotníctva a Union zdravotná poisťovňa.
Ministerstvo zdôraznilo, že rakovina nie je voľba.
„Hercov odporúčame sledovať vo filmoch, pokiaľ ide o onkologické ochorenia, sledujte radšej lekárov a odborníkov,“ napísal rezort na sociálnej sieti.
Ministerstvo zároveň apeluje, aby ľudia chodili na pravidelné skríningy.
Pred šírením dezinformácií varuje aj Union zdravotná poisťovňa. Aj podľa nej pri onkologických ochoreniach nie je možné hovoriť o voľbe.
Poisťovňa apeluje na svojich poistencov, aby ignorovali akékoľvek dezinformácie, ktoré sa šíria o onkologických ochoreniach. Podľa Unionu môžu nebezpečné výroky známych osobností negatívne vplývať na samotných pacientov aj ich príbuzných.
„Vieme, že v dnešnej dobe čelí zdravotníctvo silnej vlne dezinformácií a aj preto uverejňujeme v našich publikáciách či na webovej stránke informácie výlučne od odborníkov. Sme však šokovaní, ak niekto označí rakovinu ako voľbu,“ reagoval Jozef Koma, riaditeľ sekcie poistenia z Unionu.
Podľa jeho slov to traumatizuje pacientov, ich blízkych a spôsobuje to ešte väčší psychický stres ľuďom, ktorí musia s touto neľahkou chorobou bojovať.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.