OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Zníženie telesnej hmotnosti je dobrý nápad, no nie za cenu spôsobenia poruchy príjmu potravy

Keďže sa blíži alebo rovno začalo obdobie dovoleniek, tak stránky médií začali plniť návody ako schudnúť do plaviek. Snaha o zníženie telesnej hmotnosti a zlepšenie kondície a zdravia celkovo je správnym rozhodnutím. Nie však vtedy, ak je tento proces spojený s poruchou príjmu potravy.

Zníženie telesnej hmotnosti je dobrý nápad, no nie za cenu spôsobenia poruchy príjmu stravy

©Annie Spratt, Unsplash License

  • Aktuality |  28.06.2023 |  Šimon Jeseňák
Figúra do plaviek, zázračná diéta pred letom. S príchodom dovolenkovej sezóny sa zvyšuje frekvencia mediálnych výstupov na tému „dokonalého tela“.

Union zdravotná poisťovňa v spolupráci občianskym združením EDI Slovensko, ktoré zastrešuje projekt Chuť žiť, upozorňuje na problematiku porúch príjmu potravy (PPP) a na štatistiky o náraste počtu poistencov a poisteniek s „PPP“.

Bulímia, anorexia a záchvatové prejednanie na vzostupe

Medzi najznámejšie poruchy príjmu potravy, ktoré sa týkajú celosvetovo viac ako 70 miliónov ľudí, patrí mentálna anorexia, mentálna bulímia či diagnóza záchvatového prejedania. Ochorenie trvá v živote človeka priemerne 6 rokov, ale čím skôr sa PPP začnú liečiť s odbornou pomocou, tým rýchlejší je proces uzdravenia. Liečba by mala byť multidisciplinárna, teda zložená z tímu odborníkov ako je psychiater, psychológ, nutričný špecialista či peer konzultant.

„Podľa dát za posledné tri roky vidíme, že počet poistencov narastá. Obávame sa však, že tieto čísla celkom neodrážajú vážnosť situácie. Mnohí ľudia s poruchami príjmu potravy sa do rúk odborníkov ani nedostanú,“ uvádza riaditeľka revíznych a zdravotných činností Ingrid Dúbravová.

S týmto názorom súhlasí aj zakladateľka projektu Chuť žiť Valentína Sedileková. „Odbornú pomoc vyhľadá len približne štvrtina ľudí, ktorí s poruchami príjmu potravy žijú. Je našou ambíciou zlepšovať osvetu o týchto ochoreniach a najmä povedomie o tom, že pomoc existuje.“

Počet ľudí, ktorí trpia poruchami príjmu potravy, sa od roku 2019 zdvojnásobil

Počet poistencov zdravotnej poisťovne Union, ktorí trpia poruchami príjmu potravy narastá. V roku 2019 sa na diagnózy spojené s poruchou prijímania potravy liečilo 68 pacientov, v roku 2020 sa však počet týchto poistencov zvýšil na 113 a v roku 2021 sa jednalo o 138 pacientov. V roku 2022 sa liečilo už 159 pacientov, ktorí trpia poruchami stravy, jedná sa teda o viac ako 100% nárast oproti roku 2019.

Svetový deň povedomia o poruchách príjmu potravy si verejnosť pripomenula 2. júna. Union zdravotná poisťovňa sa rozhodla zosumarizovať odporúčania, ako poruchám príjmu potravy predchádzať či ako ich riešiť.

„Odborný tím projektu Chuť žiť pre nás pripravil sumár dôležitých informácií, ktoré môžu pomôcť s rozoznaním porúch príjmu potravy u našich blízkych a ktoré sme zverejnili na našich sociálnych sieťach. Je veľmi dôležité o tejto téme hovoriť a vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr,“ vysvetľuje hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová, podľa ktorej by naším cieľom malo byť zdravie, nie štíhla postava.

Témy „PPP“ sú stále spájané aj s veľkým množstvom mýtov či predsudkov.

„Poruchy príjmu potravy sa netýkajú len mladých ľudí či žien. Tlak spoločnosti na výkon aj vzhľad je v dnešnej dobe enormný. Na sociálnych sieťach nás obklopujú nereálne ideály života aj krásy, pričom tento fenomén môže mať vážny negatívny vplyv na sebavedomie, sebaúctu či celkovo duševné zdravie,“ dodáva Valentína Sedileková za Chuť žiť.

Union zdravotná poisťovňa sa téme duševného zdravia dlhodobo venuje aj prostredníctvom svojich blogov či podcastov Zdravá duša, fakty a odporúčania ohľadom PPP zverejnila aj na svojich sociálnych sieťach.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štátne nemocnice dostanú finančné prostriedky na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur

Štátne nemocnice dostanú finančné prostriedky na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur

Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR dostanú financie na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur.

Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Čas dovoleniek je tu, na cestách je však potrebné myslieť aj na zdravotné poistenie a cestovné poistenie. Letná sezóna začína, dovolenkári by však prípravu cesty za vytúženým oddychom nemali brať na ľahkú váhu.

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa

Univerzitnú nemocnicu Martin čaká výberové konanie na nového riaditeľa.