OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

VšZP začne opätovne svojim poistecom uhrádzať anestéziu pri gastroskopii a kolonoskopii

Kolonoskopia a gastroskopia nepatria medzi tie príjemnejšie vyšetrenia a pre mnohých pacientov sú tieto zákroky strašiakom, ktorému sa snažia vyhnúť.

VšZP začne opätovne svojim poistecom uhrádzať anestéziu pri gastroskopii a kolonoskopii

©Union zdravotná poisťovňa

  • Aktuality |  29.05.2023 |  Šimon Jeseňák

Pacienti zdravotných poisťovní Dôvera a Union však mali ten benefit, že mohli gastroskopiu a kolonoskopiu absolvovať so znectiliveným hrdlom alebo konečníkom. Tieto výkony, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou endoskopických vyšetrení, Všobecná zdravotná poisťovňa od minulého roka lekárom neuhrádzala.

Znecitlivenia bude hradiť opätovne aj VšZP

Na žiadosť Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti však poisťovňa uznala argumenty odborníkov a opätovne od apríla pristúpila k plnej úhrade týchto výkonov.

Ako vo svojej tlačovej správe uviedol prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. Tibor Hlavatý, „máme za to, že už samotné vyšetrenie, či už ide o gastrofibroskopiu alebo kolonoskopiu, je pre pacienta nepríjemné a vzbudzuje prirodzený rešpekt. Vďaka modernej medicíne a pokročilým metódam endoskopie dnes vieme tieto zákroky realizovať bezbolestne tak, aby nevyvolávali u pacientov zbytočný strach a nebol to pre nich nepríjemný zážitok. Automatickou súčasťou týchto zákrokov je lokálne znecitlivenie hrdla či konečníka, samozrejme podľa druhu výkonu“.

„Vykazovanie zdravotníckych výkonov pri endoskopických vyšetreniach musí reflektovať reálny priebeh vyšetrenia a zohľadňovať aj všetky atribúty spojené s týmto zdravotným výkonom. Gastroenterológ musí pri týchto výkonoch použiť lokálnu anestéziu v záujme pacienta a jeho vyššieho komfortu,“ hovorí MUDr. Dušan Baláž, gastroenterológ a člen Výboru Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.

Prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. Hlavatý uvítal rozhodnutie VšZP, ktorá sa stotožnila s argumentáciou odbornej spoločnosti a opätovne pristúpila k plnej úhrade týchto výkonov.

„Je to zároveň dobrá správa pre pacientov, bez ohľadu na to, v ktorej zdravotnej poisťovni sú poistení. Keďže všetky zdravotné poisťovne tento výkon plne hradia z verejného zdravotného poistenia,“ dodáva prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.

Poistenci všetkých zdravotných poisťovní však majú možnosť absolvovať kolonoskopiu, gastroskopiu či rektoskopiu aj v celkovej anestéze, ktorú si však pacienti musia hradiť z vlastného vrecka.

Dobrá správa pre poistencov, horšia pre hospodárenie VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa tak bude vynakladať ďalšie finančné prostriedky, ktoré jej však akútne chýbajú a momentálne má štátna poisťovňa záporné základné imanie. Na zlú finančnú kondíciu poisťovne s najväčším poistným kmeňom upozorňuje aj vedenie ministerstva zdravotníctva na čele s ministrom Michalom Palkovičom.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Union pomáha v oblasti duševného zdravia osvetou i benefitmi, upozorňuje na prevenciu a včasnú intervenciu

Union pomáha v oblasti duševného zdravia osvetou i benefitmi, upozorňuje na prevenciu a včasnú intervenciu

Pocit vyčerpania, nespavosť, nechuť do života či problémy s trávením. Aj to môžu byť príznaky syndrómu vyhorenia, ktorý v ostatnej dobe postihuje čím ďalej tým viac ľudí.

Personálna zmena na ministerstve zdravotníctva

Personálna zmena na ministerstve zdravotníctva

Vláda odvolala a vymenovala generálneho tajomníka služobného úradu.

Hodiny strávené v lietadle alebo aute zvyšujú riziko trombózy

Hodiny strávené v lietadle alebo aute zvyšujú riziko trombózy

Trombóza alebo krvná zrazenina v cieve. Ide o diagnózu, ktorá môže byť vážnou hrozbou pre život človeka bez ohľadu na vek a pohlavie. Ako trombóza vzniká, aké sú rizikové faktory, ako jej hrozbu minimalizovať a prečo sa s ňou lekári častejšie stretávajú v letných mesiacoch?