OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Slovensko trpí nedostatkom liekov. Ako sa so situáciou vyrovná rezort zdravotníctva?

Podľa tlačovej správy ministerstva zdravotníctva rezort citlivo vníma tému nedostatku liekov, ktorá je pálčivým problémom nielen na Slovensku, ale aj v európskych krajinách a vo svete.

Slovensko trpí nedostatkom liekov. Ako sa so situáciou vyrovná rezort zdravotníctva?

© Raimond Klavins on Unsplash

Podľa ministerstva zdravotníctva je potrebné rozlišovať medzi legislatívne podchyteným reexportom, ktorý je v SR v súlade s európskou legislatívou o voľnom pohybe tovarov, a medzi nelegálnym reexportom. Práve ten je u nás podľa tlačovej správy ministerstva zdravotníctva jedným z hlavných dôvodov chýbajúcich liekov.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič preto zvolal stretnutie medzi Slovenskou lekárnickou komorou, Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, Asociáciou prevádzkovateľov sieťových lekární a Národným inštitútom pre hodnotu a technológie v zdravotníctve k viacerým témam, primárne k nedostatku liekov.

Rezort zdravotníctva spolupracuje pri analýze príčin nelegálneho reexportu a potrebných nastaveniach, aby k nemu nedochádzalo, najmä so ŠÚKL,  ktorý má aj v kompetenčnom zmysle inšpekčnú činnosť. „Je potrebné identifikovať ďalšie možnosti, ako sankcionovať nelegálny reexport, ako aj riešiť komplexnejšie túto situáciu, a zabrániť tak nedostatku liekov pre slovenských pacientov,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Reexport liekov

Nelegálnemu reexportu sa snaží zabrániť novela zákona o lieku č. 362/2011. Podľa odbornej verejnosti dobre nastavená reforma liekovej politiky ministerstva zdravotníctva viedla k zníženiu cien kategorizovaných liekov pre pacienta.

Na druhej strane si trh distribútorov našiel cestu, ako zarobiť v Schengenskom priestore, a to, napríklad, zneužívaním formulára, ktorým distribútor požiada o vyradenie lieku zo zoznamu kategorizovaných liekov. Slovenský pacient tým prichádza o možnosť dostať sa k potrebnému lieku.

Riešením je zmena pravidiel v novele zákona č. 362/2011 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, zmena zneužívania uvedeného formulára či prísne tresty pri identifikovanom ilegálnom reexporte.

Príčinami dlhodobej alebo krátkodobej nedostupnosti liekov sú okrem spomenutého reexportu aj výrobné a logistické dôvody, neúčelné hromadenie liekov pacientmi, mimoriadne situácie ako, napríklad, pandémia COVID-19 alebo vojenský konflikt na Ukrajine, či nárazovo zvýšený dopyt po niektorých typoch liekov.

„Približne 27 % pacientov nad 65 rokov má zbytočne a nadmerne predpisované lieky, problémom je tiež nefunkčná a neriadená delegovaná preskripcia a minimálne využívaná individuálna príprava liekov. Situáciu určite riešim tak, aby môj ďalší nástupca mal účinnejšie nástroje na reguláciu,“ uviedol Michal Palkovič.

Medzi dlhodobé strategické riešenia z pohľadu ministerstva zdravotníctva, ktoré môžu pomôcť slovenským pacientom, patrí najmä podpora lokálneho farmaceutického priemyslu, podpora individuálnej prípravy liekov v lekárňach a nové regulačné mechanizmy pre mimoriadny dovoz liekov. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štátne nemocnice dostanú finančné prostriedky na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur

Štátne nemocnice dostanú finančné prostriedky na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur

Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR dostanú financie na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur.

Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Čas dovoleniek je tu, na cestách je však potrebné myslieť aj na zdravotné poistenie a cestovné poistenie. Letná sezóna začína, dovolenkári by však prípravu cesty za vytúženým oddychom nemali brať na ľahkú váhu.

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa

Univerzitnú nemocnicu Martin čaká výberové konanie na nového riaditeľa.