OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Anketa medzi poslancami: Vďaka komu sa stoplo očkovanie v lekárňach?

V 17 krajinách Európskej únie je možné očkovať sa proti chrípke v lekárni. Slovensko sa k tejto možnosti mohlo priblížiť. Z novely zákona o lieku však vypadla časť, ktorá by to umožňovala. Ktorí poslanci apelovali na rezort zdravotníctva, aby túto časť stiahol, sa dočítate v ankete.

Anketa medzi poslancami. Vďaka komu sa stoplo očkovanie v lekárňach?

Foto: Unsplash License

Slovenskí lekárnici opakovane hovoria o zahraničných skúseností, z ktorých vyplýva, že očkovanie v lekárňach dokáže v krátkom čase zvýšiť zaočkovanosť populácie.

Napriek týmto skúsenostiam Slovensko možnosť zaočkovať sa v lekárni ľuďom stále neumožňuje. Zmena mala prísť s novelou zákona č. 362/2011 o lieku. 14. apríla 2023 bola síce na rokovaní vlády predložená a schválená novela, avšak legislatívna úprava k očkovaniu proti chrípke v lekárňach v nej zrazu chýbala.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič po rokovaní vlády na tento postup reagoval: „Po diskusii s viacerými poslankyňami a poslancami sme sa rozhodli, že túto časť stiahneme. Vidíme niektoré veci, ktoré je nutné dopracovať. Akceptovali sme ich námietky a bude sa teraz na tom intenzívne pracovať“.

Ministerstvo zdravotníctva neuviedlo, ktorí poslanci apelovali na stiahnutie časti, ktorá sa týkala očkovania v lekárňach, z novely zákona o lieku. Rezort zároveň dodal, že je možné očakávať, že zavedenie očkovania v lekárňach bude predložené ako poslanecký pozmeňujúci návrh počas druhého čítania v NR SR.

Anketa

Poslancom Národnej rady Slovenskej republiky sme preto poslali otázky, ktoré sa týkali očkovania proti chrípke v lekárňach a legislatívnej úpravy, ktorá by to umožňovala.

Zaujímalo nás nasledovné:

1. ste jednou z poslankýň/jedným z poslancov, ktorí mali pripomienky k očkovaniu proti chrípke v lekárňach a preto sa stiahol uvedený návrh?

- ak áno, o aké pripomienky ide?

2. Podporíte poslanecký pozmeňujúci návrh počas druhého čítania v NR SR, aby bolo možné očkovať sa proti chrípke v lekárňach u certifikovaných lekárnikov?

- ak nie, prečo? 

Z oslovených poslancov odpovedali: Eva Horváthová (OĽaNO), Eduard Kočiš (Republika), Marek Krajčí (OĽaNO), Ľubica Laššáková (Hlas-SD), Tomáš Lehotský (SaS), Ján Mičovský (OĽaNO), Marek Šefčík (OĽaNO), Miroslav Urban (Republika), Peter Vons (OĽaNO), Slavěna Vorobelová, Kotlebovci – ĽSNS a Jana Žitňanská (Demokrati).

Prečítajte si ich odpovede.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

6. februára predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na rokovanie vlády návrh na odvolanie šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Rezort predložil programovú vyhlášku do medzirezortného pripomienkového konania. Zväz ambulantných poskytovateľov sa k návrhu vyjadril kriticky. Podľa zväzu vyhláška ukázala, že ambulantný sektor nie je prioritou.