Union zdravotná poisťovňa listom vyzýva štátnych predstaviteľov k tomu, aby neboli ľahostajní voči budúcnosti nášho zdravotníckeho systému.
Súkromná zdravotná poisťovňa Union poslala dnes 24.04.2023 otvorený list každému poslancovi a poslankyni NR SR, prezidentke i ministerstvám. Vyzýva v ňom k zmenám neférových zákonov, ktoré znemožňujú efektívne vykonávanie zdravotného poistenia a hospodárenie zdravotných poisťovní.
Union zdravotná poisťovňa vo svojom stanovisku tvrdí, že súkromné zdravotné poisťovne sú zjavne vytláčané z trhu, pričom súčasná situácia spôsobuje aj zneistenie u zahraničných investorov.
Poisťovňa tiež reagovala na novelu zákona č. 581/2004 Z.z. z decembra 2022, kedy bolo zavedené obmedzenie zisku zdravotných poisťovní.
„Naša zdravotná poisťovňa sa nikdy nebránila férovej regulácii zisku. Je však smutné, že na jednej strane je zisk značne obmedzený, no na strane druhej štát nijakým spôsobom nereguluje riziko mnohonásobne vyššej straty zdravotných poisťovní, ktoré je veľmi reálne, najmä pre neadekvátne stanovené poistné za poistencov štátu,“ uviedol Jozef Koma, riaditeľ sekcie poistenia Union zdravotnej poisťovne.
Jozef Koma poskytol pre portál ozdravme.sk rozhovor, v ktorom sa dočítate:
- čo prinesie vyhláška o programovom rozpočtovaní, ktorá prerozdeľuje financie medzi jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti, pre pacientov
- aký význam má viacero poisťovní na Slovensku
- ako by chcela poisťovňa podporiť odbornosti, ktoré nie sú až tak populárne
- o manažovaní pacientov
- o hospodárení poisťovne
- o skúsenostiach zo zahraničia
Ako hodnotíte nedávnu vyhlášku o programovom rozpočtovaní, ktorá prerozdeľuje financie medzi jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti?
Vyhláška nevychádza z potrieb nášho poistného kmeňa. Núti preplácať ústavnú zdravotnú starostlivosť, kde nám nevzniká potreba (máme mladší kmeň poistencov) a teda hospodárime neefektívne. Na druhú stranu nám chýbajú prostriedky na lieky, ambulantnú sféru, či dopravcov. Je veľmi nešťastné, aby sa centrálne a účelovo politicky motivovane (nie odborne) nastavovali výdavky na zdravotnú starostlivosť pre každú poisťovňu.
Neviem si predstaviť ako bude pri takto nastavenej legislatíve dlhodobo fungovať sektor zdravotného poistenia.
Aké sú vaše najväčšie výhrady?
Sú tu dve základné výhrady. 1 – celkový objem výdavkov. Už teraz je zrejmé, že celkový objem výdavkov na zdravotnú starostlivosť bude o 250 až 300 mil vyšší ako sa očakáva vo vyhláške. Tá to absolútne ignoruje a preto všetky zdravotné poisťovne skončíme v hlbokej strate.
2 – štruktúra výdavkov je absolútne nezodpovedajúca potrebám kmeňa. Je nastavená účelovo, tak aby súkromné zdravotné poisťovne prebrali časť straty VšZP. Ak sa nebude k tejto vyhláške pristupovať odborne, tak sa z nej stáva nebezpečný nástroj, ktorý ohrozuje financovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Čo vyhláška môže časom znamenať pre poistencov, resp. pre pacientov? Aký dosah bude mať pre poistencov/pacientov?
Vyhláškou sa umelo ohol optimálny mix výdavkov pre našu poisťovňu a teda financie niekde zákonite musia chýbať. Dôsledkom bude zhoršená dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti.
Od začiatku roka ste riaditeľom sekcie zdravotníctva v zdravotnej poisťovni Union. Máte skúsenosti zo zdravotníctva?
Som vyštudovaný poistný matematik, počas celej pracovnej kariéry som sa venoval poisťovníctvu. Prvýkrát som sa so zdravotníctvom dostal do kontaktu v roku 2008 v Rumunsku, počas svojho 7-ročného pôsobenia v zahraničí. Achmea (materská spoločnosť Union zdravotnej poisťovne) tam vlastnila poisťovňu, ktorá poskytovala doplnkové zdravotné poistenie a vlastnú sieť nemocníc.
Bol som v pozícii zodpovedného aktuára (pozn. aktuár je poistný matematik zodpovedný za kalkuláciu poistných sadzieb, výšky poistného, výšky technických rezerv, ich umiestnenia a o výkazníctvo), ale zúčastňoval som sa pravidelne aj riadiacich výborov. Venoval som sa naceňovaniu produktov, keďže to bola súkromná klinika, ktorá mala svoj paušálový program. Tam bol môj prvý stret s fungovaním nemocnice a štruktúrou jej manažovania.
Načítal som, že existuje lôžková časť, ambulantná časť ako aj ďalšie typy nákladov spojených s fungovaním. Mojou rolou bolo naceňovanie ročných paušálov, tak aby nemocnica mala pokryté svoje náklady. To bol taký prvý dotyk.
V roku 2015 som nastúpil do predstavenstva v Unione, kde už boli zdravotné témy pravidelne predkladané.
Po zmene vlády v 2020 častejšie počuť hlasy o sile štátu, vnímať presadzovanie etatizmu, alebo vidíme postupné náznaky unitárneho systému. Neodrádzalo vás súčasné politické nastavenie a až také ťaženie voči súkromným spoločnostiam?
Zdravotníctvo je permanentne v hľadáčiku politikov. A opodstatnene, lebo je nútené prechádzať veľkými transformáciami a nikto nevie, aká cesta je najlepšia.
Že nezdieľam názor jednej poisťovne, je jedná vec, ale rozumiem, že vznikajú a budú vznikať rôzne názorové nezhody. Je to súčasťou tohto odvetvia. Obavy však u mňa prevážila podpora a dôvera Elenky Májekovej a Michala Špaňára, že riadenie zdravotníckej agendy bude v správnych rukách.
Zároveň si myslím, že Union má niektoré hodnoty, ktoré sú jedinečné na trhu zdravotných poisťovní, o ktoré by bola škoda prísť. Vnímam, že klíma je citlivá, avšak stále mi dáva zmysel prezentovať naše videnie sveta vonku a aj namietať pohľad, že jedna zdravotná poisťovňa je správne riešenie do budúcna.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.