OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Neexistuje bezpečná dávka alkoholu v tehotenstve. Aj malé množstvo škodí

Vedci pomocou umelej inteligencie zistili súvislosť medzi zmenami v tvare detských tvárí a množstvom alkoholu, ktoré ich matky vypili pred a aj počas tehotenstva.

Alkohol

Foto: Unsplash License

Je známe, že deti v maternici reagujú na to, keď matka pije alkohol. Nový výskum odhalil, že sa toto správanie prejavuje dokonca aj u detí matiek, ktoré pili alkohol až tri mesiace pred otehotnením, ale počas tehotenstva s pitím prestali. A dokonca aj v prípade, že matky vypili menej ako 12 gramov alkoholu týždenne. Toto množstvo predstavuje pohár vína (175 ml) alebo 330 ml piva.

Ako uvádza webová stránka Science Daily, tieto výsledky sú dôležité, pretože tvar detskej tváre môže byť ukazovateľom zdravotných a vývojových problémov.

Porucha fetálneho alkoholového spektra

„Tvár je zrkadlom zdravia, pretože odráža celkový zdravotný stav dieťaťa,“ povedal Gennady Roshchupkin z Erasmus Medical Centre v holandskom Rotterdame, ktorý štúdiu viedol.

„Keď je dieťa pred narodením vystavené alkoholu, môže to mať výrazne nepriaznivé účinky na jeho zdravotný vývoj. A pokiaľ matka pravidelne pije veľké množstvo alkoholu, môže to mať za následok poruchu fetálneho alkoholového spektra (FASD), ktoré sa odráža na detskej tvári,“ dodal.

FASD zahŕňa celé spektrum vývinových porúch u detí, ktorých matky počas tehotenstva požívali alkohol. Fetálny alkoholový syndróm (FAS) je najzávažnejšia porucha spomedzi porúch fetálneho alkoholového spektra.

Poruchy fetálneho alkoholového spektra predstavujú poškodenie, ktoré sa prejavuje ako kombinácia spomalenia rastu, nervového postihnutia a viditeľne abnormálneho vývoja tváre. Medzi jeho dôsledky patria kognitívne poruchy, porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), problémy s učením, problémy s pamäťou, so správaním a tiež oneskorenie reči a jazyka.

Je známe, že FASD je spôsobené pitím alkoholu matkou počas tehotenstva, najmä ťažkým pitím. Doteraz sa o vplyve príležitostného pitia vedelo málo. A práve to nová štúdia zmenila. Navyše je to prvá štúdia, ktorá tento vplyv študovala u detí z rôznych etnických skupín.

Vedci použili trojrozmerné snímky

Výskumnici použili umelú inteligenciu. Pomocou nej analyzovali trojrozmerné snímky detí zhotovených vo veku 9 (3149 detí) a 13 rokov (2477 detí). Deti boli súčasťou holandskej štúdie Generation R. Ide o prebiehajúcu populačnú štúdiu tehotných žien a ich detí. Deti v tejto štúdii sa narodili medzi januárom 2006 a aprílom 2009.

„Tvár má zložitý tvar a jej analýza je náročná úloha. 3D zobrazovanie nám veľmi pomáha, ale vyžaduje si to oveľa pokročilejšie algoritmy,“ skonštatoval Roshchupkin.

„Preto sme pre túto úlohu vyvinuli algoritmus založený na umelej inteligencii, ktorý zhotovuje 3D snímky tváre s vysokým rozlíšením a vytvára 200 jedinečných meraní. Tie sme analyzovali a hľadali súvislosti s prenatálnym vystavením alkoholu. Vytvorili sme tepelné mapy, ktoré zobrazujú špecifické črty tváre spojené s konzumáciou alkoholu matkami,“ vysvetlil vedec.

Štatisticky významná súvislosť

Informácie o tom, koľko toho matky vypili, získali vedci z dotazníkov, ktoré ženy vyplnili na začiatku, v polovici a na konci tehotenstva. Vedci ich rozdelili do troch skupín:

  • matky, ktoré pred tehotenstvom ani počas neho nepili (kontrolná skupina);
  • matky, ktoré pili počas troch mesiacov pred otehotnením, ale prestali, keď otehotneli;
  • a matky, ktoré pili počas tehotenstva, vrátane tých, ktoré pili iba počas prvého trimestra tehotenstva, a tých, ktoré pokračovali v pití počas celého tehotenstva.

„Zistili sme štatisticky významnú súvislosť medzi prenatálnou expozíciou alkoholu a tvarom tváre u deväťročných detí. Čím viac alkoholu matky vypili, tým viac štatisticky významných zmien bolo. Najčastejšími znakmi boli vytočená špička nosa, skrátený nos, vytočená brada a vytočené spodné viečko,“ uviedol Xianjing Liu, ktorý vyvinul algoritmus umelej inteligencie.

„V skupine matiek, ktoré pili po celú dobu tehotenstva, sme zistili, že aj keď matky počas tehotenstva pili veľmi málo, menej ako 12 gramov týždenne, bolo možné pozorovať súvislosť medzi expozíciou alkoholu a tvarom tváre detí. Je to prvýkrát, keď bola preukázaná súvislosť pri tak nízkom množstve konzumácie alkoholu,“ doplnil.

U starších detí súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a tvarom tváre bola slabšia a pri skúmaní údajov u detí vo veku 13 rokov už nebola zistená žiadna významná súvislosť.

„Je možné, že s pribúdajúcim vekom dieťaťa a pôsobením ďalších faktorov prostredia sa tieto zmeny môžu oslabiť alebo byť zastreté normálnym rastom. To ale neznamená, že vplyv alkoholu na zdravie zmizne. Preto je zásadné zdôrazniť, že neexistuje žiadna stanovená bezpečná miera konzumácie alkoholu počas tehotenstva a že je vhodné prestať piť alkohol ešte pred počatím, aby boli zaistené optimálne zdravotné výsledky pre matku aj vyvíjajúci sa plod,“ uviedol Roshchupkin.

Roshchupkin následne zdôraznil potrebu ďalšieho výskumu na skúmanie tejto súvislosti.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka - Ekonomické reči: Nerovnosti od kolísky – Výzvy v zdravotnej starostlivosti v rómskych komunitách

Pozvánka - Ekonomické reči: Nerovnosti od kolísky – Výzvy v zdravotnej starostlivosti v rómskych komunitách

INESS pripravuje ďalšiu diskusiu zo série Ekonomických rečí, tentokrát o analýze dojčenskej úmrtnosti v rómskej populácii.

Projekt slovenských vedcov sa dostal medzi najvýznamnejšie kardiologické štúdie sveta

Projekt slovenských vedcov sa dostal medzi najvýznamnejšie kardiologické štúdie sveta

Je to vôbec prvýkrát v histórii, čo sa slovenský tím dostal medzi tieto štúdie.

Národný onkologický inštitút sa pochválil e-školou

Národný onkologický inštitút sa pochválil e-školou

Škola klinických skúšaní je určená najmä pre pracovníkov v oblasti klinických skúšaní.