OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Suchý február preverí, ako ste na tom so zdravím

Svetová zdravotnícka organizácia považuje alkoholizmus za jeden z najzávažnejších zdravotných a sociálnych problémov.

alkohol

Foto: Unsplash License

Alkohol je na Slovensku stále drogou číslo jedna, pokiaľ ide o rozšírenosť a výskyt jeho užívania. Odhaduje sa štvrtá najvyššia spotreba alkoholu v rámci EÚ s vypitými 14,6 l čistého liehu na jedného dospelého obyvateľa.

Štatistické údaje ukazujú, že 5-10 % mužov a 2 % dospelých žien je závislých od alkoholu. Na druhej strane je alkohol najviac tolerovanou drogou v našej krajine.

Užívanie liekov

Alkohol má pritom závažné nežiaduce účinky na organizmus. Užívanie alkoholu je veľmi častou príčinou poškodenia pečene, obzvlášť u pacientov, ktorí užívajú aj lieky na chronické ochorenia. U ľudí, ktorí pravidelne konzumujú alkohol, dochádza k indukcii pečeňových enzýmov, ktoré sa podieľajú na metabolizme napr. paracetamolu.

Paracetamol je voľnopredajný liek, ktorý pacienti bežne užívajú pri bolesti alebo horúčke.

Alkohol môže spôsobiť závažné liekové interakcie. Zvyšuje sedatívny účinok liekov na bolesť, úzkosť a spanie, teda pôsobiacich na centrálny nervový systém.

„U pacientov, ktorí užívajú warfarín súbežne s alkoholom, môže dochádzať ku krvácaniu. Konzumácia alkoholu s liekmi na vysoký krvný tlak môže viesť k závažnému zníženiu krvného tlaku,“ reagovala PharmDr. Hajnalka Komjáthy, PhD., vedúci farmaceut Nemocnice AGEL Komárno.

Ako následne pripomenula, užívanie alkoholu u diabetikov môže viesť k epizódam hypoglykémii.

Účinky

Súbežné užívanie niektorých antimikrobiánych liekov s alkoholom je prísne kontraindikované. Napríklad v prípade metronidazolu môže ísť o nepríjemné vedľajšie účinky ako nevoľnosť a vracanie, bolesti brucha, návaly horúčavy, búšenie srdca a bolesti hlavy.

„Z týchto dôvodov aj pracovníci Nemocnice AGEL Komárno pri predpisovaní, ale aj pri vydávaní liekov upozorňujú pacientov na kontraindikáciu súbežnej konzumácie alkoholu s liekmi, kvôli zvýšenému výskytu nežiadúcich účinkov, ktoré môžu skomplikovať zotavenie pacienta,“ uzavrela Mgr. Andrea Horváthová, farmaceut nemocnice.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka - Ekonomické reči: Nerovnosti od kolísky – Výzvy v zdravotnej starostlivosti v rómskych komunitách

Pozvánka - Ekonomické reči: Nerovnosti od kolísky – Výzvy v zdravotnej starostlivosti v rómskych komunitách

INESS pripravuje ďalšiu diskusiu zo série Ekonomických rečí, tentokrát o analýze dojčenskej úmrtnosti v rómskej populácii.

Projekt slovenských vedcov sa dostal medzi najvýznamnejšie kardiologické štúdie sveta

Projekt slovenských vedcov sa dostal medzi najvýznamnejšie kardiologické štúdie sveta

Je to vôbec prvýkrát v histórii, čo sa slovenský tím dostal medzi tieto štúdie.

Národný onkologický inštitút sa pochválil e-školou

Národný onkologický inštitút sa pochválil e-školou

Škola klinických skúšaní je určená najmä pre pracovníkov v oblasti klinických skúšaní.